Kapitan JanW dniach 12-13 września 2014 roku, z okazji 75 rocznicy bitwy nad Bzurą, kapital Jan Ścigocki przepłynął kajakiem Bzurę od jej źródeł w Łodzi aż do ujścia do Wisły.

Jan Ścigocki pochodzi spod Sochaczewa, lecz od wielu lat mieszka w Strzelcach Opolskich. W 2011 roku, w okresie zimowym, jako pierwszy w historii przepłynął Odrę od Raciborza do Bałtyku. 742 km zajęło mu 10 dni, w tym 90 godzin na wodzie. Po drodze pokonał 22 śluzy z Kędzierzyna Koźle do Brzegu Dolnego W listopadzie 2012 roku opłynął brazylijską wyspę Ilha Grande na Atlantyku specjalnym kajakiem, który miał dodatkowy pływak zabezpieczający przed wywrotką oraz ster. To jednak nie pierwszy raz, kiedy pływał po amerykańskich wodach. Już w 1992 roku przepłynął wszerz Missispi, najdłuższą rzekę Ameryki Północnej. Natomiast w maju br. przepłynął, w 13 godzin, od źródeł do ujścia rzekę Małą Panew, zwaną Amazonką Śląska. Był to dystans 132 km z mnóstwem stopni wodnych. Kapitan Jan zapytany o inspiracje odpowiada: „chcę wrócić do mojej rzeki, rzeki mojej młodości, w której nauczyłem się pływać. Poza tym jestem na emeryturze i nie mogę się nudzić. Życie jest niczym, kiedy nie ma przygody”.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą objęło patronatem tę inicjatywę natomiast patronat medialny objął portal e-sochaczew.pl.