Najbliższe Sobótki już 24 czerwca 2023 – więcej informacji tutaj.

Relacje z ostatnich kilku Sobótek można znaleźć tu i tu i tu oraz tu, a reportaż wideo tu.

Obchody nocy świętojańskiej to jedna z ostatnich żywych tradycji, której pochodzenia należy szukać w pradawnych zwyczajach Słowian. Noc świętojańska, zwana też sobótką (sobótkami) czy nocą Kupały (kupalnocką) to wyjątkowe święto ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości obchodzone przez wiele ludów europejskich od zamierzchłych czasów.

Noc Świętojańska w Plecewicach

Stowarzyszenie „Nad Bzurą” od lat kultywuje te zwyczaje. Chcemy aby dzień przesilenia wiosenno-letniego miał wyjątkowy wymiar. Zatem rokrocznie, na terenie zaprzyjaźnionej Moto Przystani w Plecewicach, odtwarzamy najbardziej popularne obrzędy związane z początkiem lata, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszą wspólną przeszłością. Nie brakuje tam ognisk, przez które należy tego dnia skakać, puszczania wianków, szukania kwiatu paproci czy też niemal rytualnej kąpieli w rzece, a wszystko to przy tradycyjnej lub inspirowanej tradycją muzyce.

Noc świętojańska w Plecewicach

Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcą przenieść się tysiąc lat w przeszłość i poczuć klimat tradycji naszych przodków i w ten sposób otworzyć sezon letni.

Polecamy również rozmowę z organizatorami.