Bzura jest przyrodniczym i turystycznym skarbem naszego regionu. Od początku istnienia Stowarzyszenia naszym celem jest dbanie o jej czystość i przywrócenie jej społeczeństwu. A projekt „Czysta Bzura” wspiera realizację tego planu.

IV Sprzątanie Bzury (1)Projekt „Czysta Bzura” zainicjowaliśmy w 2005 roku od regularnego sprzątania rzeki z kajaków, do którego co najmniej raz w roku zapraszamy wszystkich chętnych. Podczas kilkunastu takich akcje zebraliśmy tony śmieci z wody oraz brzegów rzeki. Poniżej kilka, wyciągniętych z czeluści Internetu, relacji ze sprzątań, jakie zrealizowaliśmy:

 

Wiosenne sprzątanie Bzury 2019

Wiosenne sprzątanie Bzury 2018

Sprzątanie Bzury w 2016 roku z wolontariuszami z firmy Mars

Sprzątanie Bzury w 2015 roku z wolontariuszami z firmy Mars

Sprzątania Bzury w 2009 roku

Sprzątanie Bzury w 2008 roku

Sprzątanie Bzury w 2007 roku

  

Integralnym elementem łączności z Bzurą są obchody Sobótek. Polecamy relację z tego wydarzenia z 2016 oraz z 2017 roku. Od 2016 roku organizujemy również Ogólnopolski Spływ Kajakowy BZURA, na który przyjeżdżają kajakarze z całego kraju, by rywalizować ale i wspólnie się bawić.

Czysta Bzura III (9)Kolejnym filarem naszych działań był realizowany przez kilka lat konkurs edukacyjno-ekologiczny dla młodego pokolenia pn. „Czysta Bzura – warto poznać jej piękno i odkryć tajemnice”. Podczas pięciu edycji uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i średnich mieli okazję poznać tajemnice rzeki i zbliżyć się do niej i jej problemów a przy okazji wygrać wartościowe nagrody. Poniżej załączamy relacje z kilku wydarzeń podsumowujących konkursy:

Edycja I  Edycja II  Edycja III  Edycja IV