Bzura zajęła trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie Rzeka Roku organizowanym przez Klub Gaja. Zwyciężyła Czarna Hańcza zdobywając imponującą liczbę pięciu tysięcy głosów, przed Wisłą w Bydgoszczy. Obie rzeki różni dystans nieco ponad stu głosów. Bzura zgromadziła 1165 głosów.

W końcówce obserwowaliśmy zaciętą walkę o pierwsze miejsce. Z każdą minutą sytuacja się zmieniała i obie czołowe rzeki zmieniały się na podium zdobywając ponad dwa tysiące głosów każda w ciągu ostatnich trzech dni. Bzura ze stoickim spokojem obserwowała tę rywalizację nie będąc zagrożoną do samego końca konkursu.

— Czas konkursu na Rzekę Roku minął bardzo szybko i niezwykle emocjonująco. Nawet kilka razy dziennie sprawdzaliśmy wyniki i cieszymy się, że Nasza Rzeka znalazła się tak wysoko. Dziś jesteśmy dumni, że Bzura ma tak wielu fanów i z mało znanej rzeki stała się prawdziwą Królewną Mazowsza. O rzece było głośno w lokalnym radiu, prasie, na forach społecznościowych, w szkołach i zapewne podczas letniego grillowania. Podczas spotkań, które organizowaliśmy coraz częściej było słychać, że to Nasza Rzeka. Dzięki konkursowi w naszym Stowarzyszeniu narodziły się nowe pomysły działań związanych z rzeką. Zauważyliśmy także tego lata większe zainteresowanie turystyczne i nieustanny ruch na przystani kajakowej w Plecewicach. To daje nam prawo mówić, że Bzurę znają już nie tylko mieszkańcy okolic ale i szersze grono ludzi kochających rzeki i kontakt z przyrodą. Gratulujemy pomysłodawcom plebiscytu, dziękujemy za piękne zdjęcia, poświęcony czas i niezapomniane pogawędki — powiedziała Martyna Sawicka, wiceprezes Stowarzyszenia „Nad Bzurą” i koordynatorka projektu. — Co by nie mówić Bzura jest na podium! Zapewne, jak wszyscy zgłaszający swoje propozycje, marzyliśmy o tym, by Bzura została Rzeką Roku… — dodał Marcin Prengowski, prezes Stowarzyszenia „Nad Bzurą”.

Zapytaliśmy również samą Bzurę o jej odczucia: — Gratuluję Czarnej Hańczy i Wiśle w Bydgoszczy. Jestem bardzo szczęśliwa z zajętego miejsca i chciałam bardzo podziękować wszystkim osobom, które zechciały oddać na mnie swój głos. Trzecie miejsce to ogromne wyróżnienie dla tak mało znanej rzeki jak ja. Przecież koleżanki Czarna Hańcza i Wisła to rzeki znane w całym kraju a nawet poza nim, a mnie dotychczas niemal nikt nie znał. A przecież jestem niezwykle czarująca. Zapraszam wszystkich, którzy chcą się bliżej ze mną zapoznać :).

Wyniki Konkursu Rzeka Roku 2016:

 1. Czarna Hańcza – 5004 głosy,
 1. Wisła w Bydgoszczy – 4896 głosów,
 1. Bzura – 1165 głosów,
 1. Chróścinka – 778 głosów,
 1. Odra – 725 głosów,
 1. Sumina – 433 głosy,
 1. Biała Przemsza – 398 głosów,
 1. Słupia – 278 głosów,
 1. Obra – 190 głosów,
 1. Wiar – 143 głosy,
 1. Wisła w Słubicach – 56 głosów.