Zakończeniem III edycji projektu „Czysta Bzura – warto poznać jej piękno i odkryć tajemnice” były wycieczki edukacyjno-przyrodnicze dla dwóch szkół wylosowanych z grona szesnastu uczestniczącej w tegorocznym konkursie. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gawłowie odwiedziły gospodarstwo ekologiczne w Grzybowie, a uczniowie Gimnazjum w Lasocinie pojechali do ośrodka edukacyjnego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego w Budach Grabskich.

Właścicielem gospodarstwa w Grzybowie, w gminie Słubice niedaleko Iłowa jest Peter Stratenwerth, z pochodzenia Szwajcar od 18 lat gospodarujący w Polsce. Wraz z żoną Ewą prowadzą 18 hektarowe gospodarstwo ekologiczne zajmujące się hodowlą krów i kóz oraz produkcją serów i wypiekiem żytniego chleba w starym piecu budowanym przez prawdziwego zduna. Gospodarstwo sąsiaduje z siedzibą powołanego przez Państwa Stratenwerth stowarzyszenia kulturalno-ekologicznego „Ziarno”. Stowarzyszenie przy współpracy z właścicielami gospodarstwa prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci. Uczniowie gawłowskiej podstawówki podczas zajęć uczyli się jak piecze się chleb, w serowni obserwowali jak wyrabia się sery, dowiedzieli się, co to jest energia odnawialna i jakie są jej źródła. Stowarzyszenie „Ziarno” wykorzystuje do ogrzewania wody kolektory słoneczne, posiada ekologiczną przydomową oczyszczalnię ścieków.
Wizyta w gospodarstwie Petera Stratenwerth to karmienie niesfornych kóz, z których mleka powstaje wyśmienity ser. Największą przyjemność sprawiło dzieciakom wyrabianie świec z wosku pszczelego oraz własnoręczne przygotowanie żytnich bułeczek o wymyślnych kształtach. Po dniu wypełnionym atrakcjami, zabawami i dużą dawką wiedzy dzieci wracały do domu z własnoręcznie wykonanymi żytnimi bułeczkami i świecami z pszczelego wosku.

Tego samego dnia swoją wycieczkę odbyło lasocińskie Gimnazjum. Głównym celem wyprawy był rezerwat przyrody „Rzeka Rawka” położony na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Po drodze do Bud Grabskich młodzież odwiedziła Nieborów wstępując do pałacu i spacerując po parku. Potem, już w Budach Grabskich, pracownicy Parku zabrali uczniów na ścieżkę dydaktyczną po rezerwacie będącym częścią liczącej ponad 10000 ha Puszczy Bolimowskiej. Silnie meandrująca, kapryśna i bardzo czysta Rawka, będąca największym dopływem Bzury, jest ostoją bobrów i miejscem występowania zimorodków. Słoneczna czwartkowa pogoda sprzyjała spacerom wśród rozlewisk Rawki, sędziwych dębów noszących w sobie ślady wojen w postaci wrośniętych pocisków i odłamków. Rawka jest, tak jak od niedawna Bzura, popularnym szlakiem kajakowym. Obie rzeki tworzą naturalny korytarz ekologiczny, którym zwierzęta wędrują od Puszczy Kampinoskiej do Puszczy Bolimowskiej i w odwrotnym kierunku. Spacer po puszczy pobudził apetyty młodzieży. Gorąca herbata i kiełbaski z ogniska były zakończeniem wizyty w Bolimowskim Parku Krajobrazowym.

Obie wycieczki zostały sfinansowane w ramach III edycji „Czystej Bzury” ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz środków własnych stowarzyszenia. W ten sposób kończy się trzecia edycja projektu, którym mamy nadzieję na stałe wpisuje się w kalendarz konkursów organizowanych na terenie Sochaczewa i gmin powiatu sochaczewskiego. Wrażenia uczniów z konkursowej rywalizacji, nagród oraz wycieczek świadczą o tym, że warto brać udział w kolejnej edycji konkursu „Czysta Bzura – warto poznać jej piękno i odkryć tajemnice”, do czego już teraz zachęcamy jeszcze większą liczbę szkół. Zapraszamy więc nad Bzurę i do konkursowej rywalizacji!

W imieniu stowarzyszenia
Michał Jakubowski

 

Czysta Bzura III ostatni akord (1) Czysta Bzura III ostatni akord (2) Czysta Bzura III ostatni akord (3) Czysta Bzura III ostatni akord (4) Czysta Bzura III ostatni akord (5) Czysta Bzura III ostatni akord (6) Czysta Bzura III ostatni akord (7) Czysta Bzura III ostatni akord (8) Czysta Bzura III ostatni akord (9) Czysta Bzura III ostatni akord (10)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Print Friendly, PDF & Email