W dniach 30 czerwca – 2 lipca Roku Pańskiego 2010 na obszarze historycznej Ziemi Sochaczewskiej odbyły się jubileuszowe obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Zaaranżowane zostały przez organizatorów czyli Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek”, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą jako cykl trzech imprez pod wspólną nazwą „Przez Ziemię Sochaczewską na Grunwald 600 lat później: 1410-2010”. Kręgosłupem uroczystości była organizowana przez Inowłodzkie Bractwo Rycerskie rekonstrukcja przemarszu wojsk królewskich z Sulejowa pod Grunwald.

Jako że odcinek szlaku przemarszu wojsk królewskich według opisu kronikarza Jana Długosza biegł również przez obszar Ziemi Sochaczewskiej, toteż postanowiliśmy godnie przyjąć króla Władysława Jagiełłę wraz z wojskiem w naszym powiecie. Organizatorzy tegorocznych obchodów mieli na celu nie tylko uczczenie przypadającej w tym roku 600. rocznicy wyprawy grunwaldzkiej oraz popularyzację naszej lokalnej historii i tradycji, ale pragneli nawiązać do chlubnych tradycji kultywowania tego wydarzenia w powiecie sochaczewskim – w 1910 r. w Kozłowie Biskupim, w miejscu historycznego noclegu wojsk koronnych, odbyły się patriotyczne uroczystości z okazji 500-lecia bitwy grunwaldzkiej, zaś w 525. rocznicę wielkiego zwycięstwa oręża polskiego uczciło Polskie Towarzystwo Krajoznawcze Oddział Sochaczew, organizując w dniach 13-15 lipca 1935 r. pieszą wycieczkę oraz spływ kajakowy z Sochaczewa do Śladowa, miejscowości związanej z przeprawą wojsk królewskich przez Wisłę.

Niestety z racji niezależnych od organizatorów okoliczności Inowłodzkie Bractwo Rycerskie, którego obecność była głównym elementem rocznicowych obchodów grunwaldzkich w powiecie sochaczewskim, nie dotarło o czasie na wyznaczone programem obchodów punkty zborne. Z tej przyczyny uroczystości inauguracyjne w Kozłowie Biskupim, miejscu historycznego noclegu wojsk polskich w drodze na Wielką Wojnę z Zakonem Krzyżackim, musiały rozpocząć się z jednodniowym opóźnieniem.

Nie udało nam się niestety przełożyć Wielkiego Finału powiatowego konkursu historycznego pt.: „Władysław Jagiełło – grunwaldzki zwycięzca”, który musiał odbyć się 30 czerwca
w Sochaczewie od 14.00 do 15.30 na Muszli Koncertowej. Szczegóły zmagań konkursowych zamieścimy niedługo w postaci osobnego newsa.

Kozłów Biskupi

Tego samego dnia tuż po godzinie 17.00 na plac przy kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kozłowie Biskupim przybył uroczysty korowód Inowłodzkiego Bractwa Rycerskiego wraz z królem Władysławem Jagiełłą, gdzie nastąpiło uroczyste powitanie ze strony wójta gminy Czesława Chodakowskiego, proboszcza parafii ks. Janusza Włodarczyka oraz przedstawicieli Stowarzyszenia 'Nasz Zamek’ oraz Stowarzyszenia 'Nad Bzurą’. W obstawie dwóch Knechtów Miasta Sochaczewa (nowy projekt Stowarzyszenia 'Nasz Zamek’ oraz Urzędu Miasta w Sochaczewie), a także przedstawicieli orszaku królewskiego nastapiło odsłonięcie obelisku upamiętniającego 600. rocznicę pobytu w Kozłowie Biskupim rycerstwa polskiego prowadzonego przez króla Władysława Jagiełłę na Wielką Wojnę z Zakonem Krzyżackim, ukoronowaną zwycięstwem grunwaldzkim. Uroczystość poparta została odczytem właściwego fragmentu kroniki Długosza oraz wręczeniem okolicznościowego medalu przez przedstawicieli Inowłodzkiego Bractwa Rycerskiego wójtowi Chodakowskiemu. Kozłowską część zakończył zorganizowany przez włodarza gminy piknik wraz z poczęstunkiem dla rycerzy i mieszkańców.

Sochaczew

O 18.30 król wraz z wojskeim ruszył w dalszą drogę by o 19.30 dotrzeć pod sochaczewski zamek – na miejsce obozowania. Tu odbyło się nieoficjalne powitanie gości przez organizatorów, a przede wszystkim przez uczniów Gimnazjum nr 2 imienia Władysława Jagiełły w Sochaczewie odgrywających zgodnie ze szkolną tradycją rolę króla i królowej. Następnie w rycerskim obozie rozpoczął się koncert zespołu L’ombelico del Mondo, zaś po zmroku zaaranżowane przez członków grupy pokazy typu Fireshow. Należy podkreślić, że ich występ był wyjatkową ozdobą i atrakcją pierwszego dnia uroczystości grunwaldzkich w Sochaczewie.

Oficjalne otwarcie imprezy w mieście zaplanowane zostało dnia następnego na Muszli Koncertowej na godzinę 14.00. Poprzedził je, poparty dzwiękami Bogurodzicy, uroczysty przemarsz ulicami miasta rycerstwa polskiego prowadzonego przez króla Władysława Jagiełłę. W imieniu mieszkańców Sochaczewa króla Jagiełłę oraz kasztelana zamku inowłodzkiego Franciszka Jagielskiego powitał burmistrz Jerzy Żelichowski, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Teresa Przybylska oraz przedstawiciele organizatorów. Burmistrz oraz prezes Stowarzyszenia 'Nasz Zamek’ otrzymali z rąk kasztelana pamiątkowe medale. Następnie kasztelan dokonał uroczystego pasowania uczniów Gimnazjum nr 2 na zbrojnego obrońcę grodu Sochaczew oraz na damy dworu królewskiego. Przyjął również oraz obiecał przekazać dary jakie złożyli dla króla mieszczanie sochaczewscy. Po krótkiej przerwie scena została opanowana przez uczniów Gimnazjum nr 2, którzy zaprezentowali pokazy artystyczne związane z Victorią Grunwaldzką.

Podczas sochaczewskiej części obchodów można było zwiedzać obóz rycerski, zrobić zakupy na straganach z różnym asortymentem, posilić się dawnymi potrawami, zapoznać się z plenerową ekspozycją Stowarzyszenia 'Nasz Zamek’ oraz 'Nad Bzurą’, a także wpisać do księgi pamiątkowej na stoisku Gimnazjum nr 2 w Sochaczewie. Wśród atrakcji do najciekawszych należały pokazy walk rycerskich, drugi przemarsz konnych po mieście (o godzinie 17.00) oraz konne dobywanie zamku, uwieńczone niestety dla naszej warowni sukcesem. Wynik tego oblężenia zdaje się nienajlepiej świadczyć o aktualnych walorach obronnych naszego zamku, co naszym zdaniem należałoby jak najszybciej poprawić…

Finałem oficjalnej części sochaczewskich obchodów była msza św. z okazji 600 – lecia Victorii Grunwaldzkiej, która odbyła się o 18.00 w Kościele Matki Boskiej Różańcowej Parafii pw. św. Wawrzyńca w Sochaczewie. Wieczorem – w ramach poczęstunku dla rycerstwa oraz podzięki dla przedstawicieli wielu instytucji za pomoc przy organizacji imprezy – udało się po najpewniej ponad 200 latach ożywić izbę stołową sochaczewskigo zamku, gdzie według dawnych reguł i wzorców organizatorzy przygotowali ucztę.

Brochów

W godzinach rannych uroczysty korowód Inowłodzkiego Bractwa Rycerskiego ulicami miasta wyruszył w dalszą drogę by w godzianch 12.00 – 15.00 zatrzyamć się na placu przy kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Brochowie na popas.

Śladów

O godzinie 17.00 rycerstwo dotarło do Śladowa, gdzie na błoniach nad Wisłą, przy remizie strażackiej wójt gminy Brochów Andrzej Fijołek odsłonił obelisk upamiętniający 600. rocznicę przeprawy przez Wisłę wojsk królewskich w drodze na Wielką Wojnę z Zakonem Krzyżackim. Wójt otrzymał również z rąk królewskich medal pamiątkowy. W Śladowie odsłaniany był w tym dniu jeszcze jeden kamień pamiątkowy. O godzinie 18.00 kiedy to kolumna rekonstruktorów dotarła do miejsca obozowania przy Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły dyrektor placówki Pani Martyna Sawicka miała przyjemność odsłonić obelisk na cześć króla Władysława Jagiełły – patrona szkoły. Po uroczystości odbył się piknik historyczny dla mieszkańców gminy, zaproszonych gości i przybyłych turystów, podczas którego kasztelan zamku w Inowłodzu wręczył Pani dyrektor Sawickej medal pamiątkowy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się opowieści o uzbrojeniu zaaranżowane przez członków Inowłodzkiego Bractwa Rycerskiego oraz pokazy rzemieślnicze garncarzy. Około 20.00 nastąpiło uroczyste zakończenie całych uroczystości.

W ten sposób pierwsza duża, wielowątkowa i odnosząca się do czasów średniowiecza oraz historii lokalnej impreza rekonstrukcyjna w powiecie sochaczewskim przeszła do historii. Jako organizatorzy zdajemy sobie jednak sprawę, że nie wszystko udało się przeprowadzić we właściwy sposób, za co serdecznie przepraszamy (w szczególności za spóźnienie ze strony podwykonawcy – Inowłodzkiego Bractwa Rycerskiego). Możemy mieć jedynie nadzieję, że wszelkie niedociągnięcia zostaną naprawione w przypadku następnych naszych realizacji tego typu – jeśli oczywiście się ich podejmiemy.

Pragniemy serdecznie podziękować za współorganizację, pomoc i współpracę: Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego, Starostwu Powiatowemu w Sochaczewie, Urzędowi Miasta w Sochaczewie, Urzędowi Gminy Brochów, Urzędowi Gminy Nowa Sucha, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, Szlakowi Książąt Mazowieckich, Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Króla Władysława Jagiełły w Sochaczewie (Pani Beacie Wasilewskiej oraz Pani Joannie Adamiak w szczególności), Szkole Podstawowej im. Wadysława Jagiełły w Śladowie, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Sochaczewie, Pubowi Warka i Pani Renacie Kuczyńskiej, Clubowi 77, Kimersound za nagłośnienie uroczystości w Kozłowie Biskupim oraz Sochaczewie, a także przedsiębiorstwu Darmar. Szczególne podziękowania składamy dla zespołu L’ombelico del Mondo za kapitalny występ oraz pokazy Fireshow, które niezwykle urozmaiciły lokalne grunwaldzkie obchody, a także uczyniły je bardziej eklektycznymi w sensie kulturowym.

Zarysowane obchody grunwaldzkie w powiecie sochaczewskim, otrzymały dofinansowanie:

– ze strony Starostwa Powiatowego w Sochaczewie i Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu Powiat Sochaczewski Stolicą Kulturalną Mazowsza 2010.

– w otwartym konkursie ofert dotyczącym realizacji zadań publicznych Miasta Sochaczewa z zakresu „Programu współpracy Miasta Sochaczewa z organizacjami pozarządowymi”. Zadanie o nazwie „Wspieranie inicjatyw i twórczych działań w zakresie realizacji przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych”.

Organizatorzy, Partnerzy i Sponsorzy

Organizatorzy:

– Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek”
– Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą
– Inowłodzkie Bractwo Rycerskie
– Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
– Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
– Urząd Miasta w Sochaczewie

Partnerzy:

– Urząd Gminy Brochów
– Urząd Gminy Nowa Sucha
– Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie
– Szlak Książąt Mazowieckich
– Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Króla Władysława Jagiełły w Sochaczewie
– Miejski Ośrodek Kultury w Sochaczewie
– Szkole Podstawowej im. Wadysława Jagiełły w Śladowie
– L’ombelico del Mondo

Sponsorzy:

– Pub Warka
– Kimersound
– Darmar
– Club 77

Łukasz Popowski

Print Friendly, PDF & Email