W ostatnich dniach ukazał się czwarty numer kwartalnika „Akcent”, lubelskiego pisma literacko-artystycznego, a w nim recenzja „Szmuglerów” autorstwa dra hab. Aleksandra Wójtowicza z Instytutu Filologii Polskiej UMCS. To już kolejna, niezwykle pozytywna recenzja powieści Ojzera Warszawskiego, jaka pojawiła się w profesjonalnych czasopismach branżowych.

Recenzent dostrzegł zarówno świetne tłumaczenie, jak i doskonałą edycję tekstu, ale co najważniejsze podkreślił wybitność książki i jej autora pisząc, że „Warszawski podjął jeden z wielkich tematów literackiej współczesności: rozpad tradycyjnej wspólnoty” i destrukcyjny wpływ wojny na ludzi. Sam tytuł recenzji – „Trefne zajęcia” – nawiązuje do przewodniego motywu książki, a mianowicie szmuglu. Co znamienne Wójtowicz dostrzegł podobieństwo szmuglu do innych ubocznych zjawisk związanych z wojną czyli do dezercji i dekownictwa i konieczność dostosowania się aby w miarę bezpiecznie przetrwać ten zły czas. Podkreślił również, że książka świetnie pokazuje relacje między Polakami, Żydami i okupującymi nasz teren Niemcami w drugiej dekadzie XX w., a także „rzuca nowe światło na polski dyskurs o niepodległości”.

Wszystkie te, i wiele innych, spostrzeżeń recenzenta powinny zachęcić do czytelnictwa „Szmuglerów” również mieszkańców Sochaczewa, gdzie rozgrywa się większa część akcji. Jest to oczywiście domniemanie, ale to właśnie w naszym mieście wychował się Ojzer Warszawski, a każdy czytelnik który zagłębi się w opisy miasteczka dostrzeże dziesiątki podobieństw do grodu nad Bzurą.

Warto podkreślić, że nie jest to jedyna recenzja publikacji wydanej przez Stowarzyszenie „Nad Bzurą”.  Najpierw w poznańskim piśmie społeczno-kulturalnym „Miasteczko Poznań” ukazała się recenzja redaktora Marka S. Bochniarza pt. „Pora na nowy kanon literacki międzywojnia” (Miasteczko, 3/2018), a następnie w „Nowych Książkach” (najstarszym czasopiśmie poświęconym nowościom literackim) autorstwa Agnieszki Podpory „Pierwszy upadek” (Nowe Książki, 11/2018).

Gorąco zachęcamy do lektury recenzji ale przede wszystkim do czytania tej znakomitej książki. Można ją nabyć m.in. tu.

Print Friendly, PDF & Email