Stowarzyszenie Łazęga Poznańska zaprasza na spotkanie z prof. dr hab. Moniką Adamczyk-Garbowską o książce Ojzera Warszawskiego „Szmuglerzy”, które odbędzie się 26 listopada o godz. 19.00 w formie wideokonferencji na platformie Zoom. Prowadzenie: Marek S. Bochniarz.

Poniżej link do wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/214247253423444

Powieść Ojzera Warszawskiego „Szmuglerzy” z ilustracjami Josefa Seidenbeutla w przekładzie z jidysz Moniki Adamczyk-Garbowskiej i Magdaleny Ruty ukazała się w 2018 roku nakładem Stowarzyszenia „Nad Bzurą” w Sochaczewie i Wydawnictwa UMCS w Lublinie.

Ojzer Warszawski (ur. w 1898 r. w Sochaczewie – zginął w 1944 r. w Auschwitz) był prozaikiem, malarzem i krytykiem sztuki. W czasie pierwszej wojny światowej zaczął pisać powieść, która ukazała się w Warszawie w 1920 r. w jidysz jako „Szmuglars”, a obecnie po niemal stu latach ukazała się w polskim przekładzie. Akcja „Szmuglerów” toczy się w czasie pierwszej wojny światowej. Warszawski w znakomity, przemawiający do wyobraźni sposób, a jednocześnie z dystansem i ironią oddaje chaos wojny, pokazując jak wpływa on na mentalność i morale przeciętnych ludzi. Szanowani obywatele w pogoni za zarobkiem zaczynają przyjmować wzorce zachowań przedstawicieli półświatka, a prostytucja i przemoc są na porządku dziennym…

prof. dr hab. Monika Adamczyk-Garbowska – wykłada w Katedrze Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 2000-2011 kierowała Zakładem Kultury i Historii Żydów UMCS.

Wydarzenie współfinansowane w ramach rocznego projektu z budżetu Miasta Poznania #poznanwspiera

Książkę można nabyć tu:

Ojzer Warszawski, Szmuglerzy

Print Friendly, PDF & Email