Zapraszamy na szóstką edycję „Sobótek nad Bzurą”, które odbędą się 26 czerwca na Moto Przystani w Plecewicach. To cykliczna impreza, której celem jest kultywowanie dawnych zwyczajów słowiańskich związanych z przesileniem letnim i stworzenie niepowtarzalnego klimatu.

Początek wydarzenia planowany jest na godzinę 16:00. Rozpoczniemy od warsztatów śpiewu, które poprowadzi Magdalena Szpuda, miłośniczka ludowych tradycji, która od kilku lat współpracuje z ludową śpiewaczką Marią Bienias z Woli Koryckiej z okolic Garwolina. Spisuje jej pieśni, uczy się ich i dzieli z innymi prowadząc warsztaty. Pieśni te są bardzo różnorodne, natomiast tym razem skupimy się na tych miłosnych. Spoza klasycznego repertuaru pojawią się też pieśni o tematyce sobótkowej, tego wieczoru szczególnie dla nas przecież ważne, w tym jedna autorska, ze słowami i melodią Magdaleny Szpudy.

Po warsztatach, około godziny 19:00, nastąpi oficjalne rozpoczęcie Sobótek. Będziemy pleść wianki, rozpalimy sobótkowe ogniska, być może coś ugotujemy w kociołkach. I będziemy się dobrze bawić przy… muzyce na żywo w wykonaniu Kapeli Mazowieckiej, którą tworzą muzykanci grający melodie z Mazowsza Północnego i Wschodniego. Sobótkowy skład Kapeli to: Bartosz Niedźwiedzki – skrzypce, Magdalena Szpuda – basy i śpiew oraz Kuba Jurkowski – gitara.

W trakcie wydarzenia odbędzie się konkurs na najładniejsze wianki, które potem będziemy puszczać na wodę, by dać szansę kawalerom na ich wyłowienie. Z pewnością nie zabraknie również amatorów pierwszej letniej kąpieli w Bzurze. A kulminacją tego wieczoru jak zwykle będzie poszukiwanie tajemniczego kwiatu paproci, który jak dobrze wiadomo kwitnie raz w roku właśnie w tę magiczną sobótkową noc.

W związku z koniecznością kontroli liczby uczestników, podobnie jak w ubiegłym roku, wprowadzamy symboliczną opłatę za udział. Cegiełki (w cenie 10 zł/osoba) można nabyć na stronie internetowej nadbzura.pl/sklep. W dniu wydarzenia należy posiadać numer zamówienia, który uprawnia do wejścia na teren Sobótek (nad samą rzeką). Zachęcamy również też do śledzenia naszego Facebooka, gdzie sukcesywnie będziemy publikować więcej informacji o wydarzeniu.

Jednocześnie pragniemy zachęcić do udziału w drugim wydarzeniu, które rozpocznie się również na Moto Przystani tego samego dnia o godzinie 16:00 (pod sceną). Rzeka myśli, bo tak nazywa się ten nowy cykl, to propozycja dla miłośników literatury. W letnie soboty będziemy gościć w Plecewicach wybitnych pisarzy, reportażystów i osobowości. Spotkania będzie prowadził szeroko znany Mariusz Szczygieł z Fundacji Instytut Reportażu, a gościem właśnie w tę sobotę będzie dziennikarka telewizyjna i radiowa Marzena Rogalska. Więcej szczegółów można znaleźć tu. Wstęp wolny.

Zapraszamy serdecznie na oba wydarzenia, które można ze sobą połączyć.

Print Friendly, PDF & Email