Kajakarze z całego kraju powrócili w ubiegły weekend nad Bzurę. Na starcie na terenie Moto Przystani w Plecewicach pojawiło się ponad sześćdziesięciu miłośników spędzania czasu nad wodą w 45 załogach, by delektować się pięknem rzeki, rywalizować w wyścigu, ale też by po prostu dobrze spędzić czas.

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, Stowarzyszenie „Nad Bzurą”, wraz z Moto Przystanią, postanowiło o powrocie z piątą już edycją największego w województwie mazowieckim spływu kajakowego. Jak co roku inicjatywę wsparł Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, który objął spływ honorowym patronatem. Nad Bzurę przybyli kajakarze z całego kraju (a nawet z Austrii), przy czym największą ekipę wystawił klub Ptasi Uskok z Wrocławia. Nowością V Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego były konkurencje na deskach SUP, czyli młodszym bracie kajaków. Dodatkowo każdy uczestnik spływu, jak również pozostali goście Moto Przystani, mogli przejść kurs pływania na SUPach i potestować najlepszego sprzętu.

Pierwszego dnia spływu kajakarze i SUPowcy popłynęli z Plecewic do Kamiona. Na ośmiokilometrowym odcinku między mostami w Mistrzewicach i Witkowicach odbył się wyścig z pomiarem czasu. Rywalizacja była, jak zwykle zacięta, choć w przyjaznej atmosferze. Uczestnicy spływu, zarówno przyjezdni jak i miejscowi, podkreślali niezwykłą urodę rzeki. Bzura o każdej porze ma coś do zaoferowania, ale w minionych dniach była wyjątkowa. Silne opady deszczu spowodowały wezbranie wód i nagle Bzura z płytkiej, silnie meandrującej i leniwej rzeki stała się szeroką, dużą rzeką o zupełnie nowym, często nieznanym obliczu.

Sobotni wieczór, po pierwszym etapie spływu, to przede wszystkim koncert kapeli wodniackiej Wodny Patrol z Olsztyna. Zespół przygotował energetyczny program, który przypadł do gustu uczestnikom spływu i poderwał ich do tańca. A po zakończeniu koncertu liczne grono kajakarzy spędzało czas przy muzyce z gitary niemal do świtu.

Mimo krótkiej nocy w niedzielny poranek kajakarze udali się do Sochaczewa, skąd spłynęli do Plecewic kończąc spływ i w sumie, w ciągu dwóch dni, pokonując 31 kilometrów na wodzie. Następnie odbyło się oficjalne podsumowanie spływu wraz z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród we wszystkich sklasyfikowanych kategoriach. Nie zabrakło okazyjnych wierszy, występów z gitarą i wzruszających chwil związanych z pożegnaniem po dwóch wspólnie spędzonych dniach.

V Ogólnopolski Spływ Kajakowy Bzura 2021 wsparli: Samorząd Województwa Mazowieckiego, przedsiębiorstwa: producent sprzętu kajakowego Aquarius, producent pieców firma Krzaczek, firma transportowa Dawibus, sklep hydrauliczny Zbigniewa Janickiego, Bakoma oraz producenci sprzętu SUPowego UONE oraz Easy Surf Shop.

Wyniki V OSK Bzura 2021

Print Friendly, PDF & Email