Sobotni poranek przywitał uczestników spływu burzą i silnym deszczem. Potem było już tylko lepiej. Piękna pogoda, rywalizacja i rekreacja na przepięknej trasie, moc atrakcji, świetna zabawa przy muzyce na żywo i cenne nagrody. Tak można w skrócie podsumować dwudniowy VI Ogólnopolski Spływ Kajakowy im. Jana Ścigockiego Bzura 2022.

Stowarzyszenie „Nad Bzurą” oraz Moto Przystań w Plecewicach już po raz szósty zaprosiły kajakarzy z całego kraju, zarówno zawodowych jak i amatorów, do udziału we wspólnym poznawaniu Bzury. W tym roku spływ otrzymał imię, a wszystko to w celu upamiętnienia jednego z inicjatorów powstania spływu oraz jego Komandora Jana Ścigockiego, który zmarł w ubiegłym roku.

Na starcie pojawili się głównie kajakarze z Mazowsza oraz województwa łódzkiego i warmińsko-mazurskiego. Organizatorom szczególnie zależało na pokazaniu Bzury mieszkańcom powiatu sochaczewskiego, dlatego zastosowano system zachęt tj. niższe ceny wpisowego czy możliwość wygrania udziału w konkursie organizowanym przez Radio Sochaczew, które było oficjalnym patronem medialnym wydarzenia.

Spływ rozpoczął się z opóźnieniem ponieważ sobotni poranek 13 sierpnia okazał się burzowy i deszczowy. Organizatorzy, ze względów bezpieczeństwa, postanowili dostosować program do panujących warunków. Zatem wydarzenie rozpoczęło się od spotkania ze sławnym fotografikiem Kajusem Pyrzem, który ma na swoim koncie wiele sesji zdjęciowych ze znanymi gwiazdami międzynarodowego pokroju. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem, szczególnie że zaplanowano konkurs na najlepsze fotografie wykonane podczas spływu, które oceniał właśnie Kajus Pyrz przyznając kilka nagród. 

Szczęśliwie, po spotkaniu burza się zakończyła i rozpoczął się prawdziwie letni weekend. Kajakarze ruszyli na trasę. W pierwszym dniu przewidziano spływ z Plecewic do miejscowości Kamion. Ponad dwudziestokilometrowy odcinek zawierał fragment z pomiarem czasu (między mostami w Mistrzewicach i Witkowicach). Rozegrano wyścigi w pięciu kategoriach, a najlepszym zawodnikiem okazał się Robert Tomalski. Jest to światowej sławy kajakarz ekstremalny, który na swoim koncie ma przepłynięcie m.in. Wołgi i Dunaju pod prąd. Robert Tomalski był już kiedyś gościem spływu i zawsze chętnie wraca nad Bzurę. Mimo, że do rywalizacji stanęli zarówno zawodowcy jak i amatorzy to warto podkreślić, że była to zabawa dla wszystkich i w kilku kategoriach zwyciężali zawodnicy, którzy nie są wyczynowymi kajakarzami. 

Po spływie i odpoczynku uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w wieczorze komandorskim, którego głównym elementem był występ zespołu szantowego Zrefowani. Co warto podkreślić, Zrefowani postanowili wziąć udział w spływie. Muzycy poderwali uczestników spływu do tańca, a wieczór zakończył się śpiewaniem z gitarami.

W niedzielny poranek kajakarze wzięli udział w drugim, całkowicie rekreacyjnym spływie z Sochaczewa do Plecewic. Po czym odbyło się oficjalne, uroczyste zakończenie spływu z wręczeniem cennych nagród. Organizatorzy zdecydowali się na dodatkową atrakcję i postanowili rozlosować pięć dodatkowych nagród wśród wszystkich uczestników spływu. Dzięki temu również osoby, które nie były w stanie walczyć o czołowe miejsca mogły wrócić do domu z cenną nagrodą. Zakończenie wydarzenia to zawsze moc pozytywnych emocji. Uczestnicy, w ciągu dwóch dni, dobrze się poznali i zżyli z sobą. 

VI Ogólnopolski Spływ Kajakowy im. Jana Ścigockiego Bzura 2022 odbył się dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz wsparciu firm Aquarius, Dawibus oraz Gorgo Music. Radio Sochaczew oraz portale tusochaczew.pl i e-sochaczew.pl wspierały wydarzenie medialnie, a całą imprezę, po raz piąty, objął swoim honorowym patronatem Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć z wydarzenia. 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik objął, po raz kolejny, nasz spływ honorowym patronatem. 

 

Zadanie publiczne pn. VI Ogólnopolski Spływ Kajakowy im. Jana Ścigockiego BZURA 2022 zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Print Friendly, PDF & Email