Stowarzyszenie

Shipping class: Małe

Ojzer Warszawski, Szmuglerzy

Ojzer Warszawski, Szmuglerzy, Sochaczew – Lublin 2018
Ojzer Warszawski (ur. w 1898 r. w Sochaczewie – zginął w 1944 r. w Auschwitz) był prozaikiem, malarzem i krytykiem sztuki. W czasie pierwszej wojny światowej zaczął pisać powieść, która ukazała się w Warszawie w 1920 r. w jidysz jako Szmuglars, a obecnie po niemal stu latach ukazuje się w polskim przekładzie. Akcja Szmuglerów toczy się w czasie pierwszej wojny światowej. Warszawski w znakomity, przemawiający do wyobraźni sposób, a jednocześnie z dystansem i ironią oddaje chaos wojny, pokazując jak wpływa on na mentalność i morale przeciętnych ludzi. Szanowani obywatele w pogoni za zarobkiem zaczynają przyjmować wzorce zachowań przedstawicieli półświatka, a prostytucja i przemoc są na porządku dziennym…
Ilość stron: 306
Format: 215 x 135 mm
Rodzaj oprawy: twarda
 
ISBN 978-83-927106-53

Panny Dominikanki w Sochaczewie

Piotr Stefaniak, Tomasz Karolak, Panny Dominikanki w Sochaczewie. Studia z dziejów konwentu mniszek Zakonu Kaznodziejskiego w Sochaczewie 1606–1820, jego dziedzictwa materialnego i duchowego, Sochaczew 2013

Jak dotąd historiografia polska sochaczewskiemu klasztorowi dominikanek nie poświęcała szerszej uwagi, choć tematyka ta z pewnością zasługiwała na szersze spopularyzowanie, bowiem konwent sochaczewski stanowił nie tylko ważne ogniwo w życiu kulturalnym i duchowym miasta, lecz był także jednym z pionierów ogólnopolskiego nurtu odnowy żeńskiego życia zakonnego zgodnie z dekretami Soboru Trydenckiego.

Książka, opatrzona pełnym aparatem naukowym, licznymi ilustracjami, a także wydana niezwykle starannie, jest dziełem wyjątkowym na sochaczewskim rynku wydawniczym. Jakość merytoryczną zagwarantowali dwaj wybitni fachowcy. Tomasz Karolak jest sochaczewskim archeologiem, historykiem-regionalistą i społecznym opiekunem zabytków, członkiem Stowarzyszenia „Nad Bzurą” i Stowarzyszenia „Nasz Zamek”. W przeszłości kierował terenowymi badaniami archeologicznymi mającymi na celu dokumentację reliktów zabudowań klasztornych ujawnionych podczas prac ziemnych związanych z modernizacją Pl. św. Dominika. Piotr Stefaniak to z kolei dziennikarz i historyk z Krakowa, jeden z najlepszych znawców problematyki żeńskiego monastycyzmu i hagiografii, autor licznych prac z tej dziedziny, m.in. wydanej w 2007 r. syntezy pt. Dzieje mniszek dominikańskich w krajach słowiańskich czy książkowych monografii klasztorów dominikanek w Raciborzu i Piotrkowie.

Ilość stron: 289
Format: 210 x 145 mm
Rodzaj oprawy: miękka

ISBN 978-83-927106-39

© 2024 Nad Bzurą

Theme by Anders NorenUp ↑

Skip to content