OkładkaZbliża się premiera książkowego wydania cyklu wojennych wspomnień Wojciecha Pioruna – „Bitka”, jednego z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Powiatu Sochaczewskiego. Już wkrótce czytelnicy będą mogli w całości przeczytać pamiętniki publikowane dotychczas we fragmentach w lokalnej prasie.
Wydanie publikacji było możliwe dzięki współpracy rodziny bohatera wspomnień i Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Razem dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego. Stowarzyszenie pozyskało na ten cel dofinansowanie w ramach otwartych konkursów ofert Urzędu Miejskiego w Sochaczewie oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Książka, oprócz wspomnień Wojciecha Pioruna i jego działalności w strukturach m. in. sochaczewskiej Armii Krajowej, uwięzienia na Pawiaku oraz pobytu w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu, Mauthausen i Linzu, zawiera także wiele opisów wydarzeń z życia Sochaczewa i powiatu pod okupacją. W tekście wspomnień przewija się plejada postaci, członków podziemnych organizacji, partyzantów, cichociemnych i zwykłych mieszkańców miasta i okolic. Publikacja zawiera także zdjęcia i ilustracje z archiwum rodziny Piorunów oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Oficjalna premiera pamiętników odbędzie się w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w piątek 20 czerwca o godzinie 18:00. Podczas spotkania obecni będą przedstawiciele rodziny „Bitka”, m. in. dwie córki: Czesława Maria Bugaj, która wraz z nim spisała wspomnienia oraz najstarsza Danuta Rutecka, która uczestniczyła w części opisywanych przez ojca wydarzeń. Swoją obecność zapowiedzieli także przyjaciele i towarzysze broni Wojciecha Pioruna z czasów działalności w AK.

Po premierze książka zostanie bezpłatnie przekazana do bibliotek publicznych i szkolnych na terenie całego powiatu. W ten sposób stowarzyszenie pragnie umożliwić jak najszerszej grupie zainteresowanych zapoznanie się z cennym dokumentem dotyczącym historii Ziemi Sochaczewskiej z czasów II wojny światowej.

Print Friendly, PDF & Email