W 599. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem Kwatera Główna Związku Harcerstwa Polskiego przy współpracy wielu instytucji publicznych i pozarządowych zorganizowała Rajd Grunwaldzki. Start szóstej, rowerowej trasy rajdu miał początek w miniony czwartek w Sochaczewie.

Organizacji pobytu uczestników rowerowej części rajdu na terenie powiatu sochaczewskiego podjęły się Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą, Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą. Niepewna pogoda znacznie zmniejszyła zapowiadaną liczbę uczestników rajdu, ale ośmioro śmiałków pojawiło się w Sochaczewie w czwartek, 9. lipca o godzinie 10. Kilka minut później zostali przywitani w sochaczewskim muzeum przez przedstawicieli organizacji współpracujących przy uświetnieniu pobytu uczestników rajdu na Ziemi Sochaczewskiej. Ze strony Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą uczestników powitał wiceprezes Przemysław Kamiński, ze strony muzeum dyrektor Maciej Wojewoda, zaś ze strony „Naszego Zamku” prezes stowarzyszenia Łukasz Popowski.

Trasa rajdu związana jest z Grunwaldzkim Szlakiem Władysława Jagiełły, a więc przygotowane dla uczestników rajdu atrakcje dotyczyły historii Ziemi Sochaczewskiej, również blisko związanej z wydarzeniami 1410 roku. W muzeum nasi goście zapoznali się z zaprezentowanymi przez Tomasza Karolaka wystawami, dotyczącymi historii oraz przemian architektonicznych sochaczewskiego Starego Rynku, archeologii ziemi sochaczewskiej oraz zagadnień związanych z I i II wojną światową. Następnie członkowie „Naszego Zamku” przedstawili różne aspekty dziejów średniowiecznego Sochaczewa w plenerze, oprowadzając uczestników rajdu po historycznym centrum miasta. Najważniejszymi punktami tej wycieczki było „Poświętne”, Stary Rynek oraz wzgórze zamkowe gdzie w ruinach warowni zaprezentowane zostały przemiany architektoniczne obiektu oraz jego wizualizacje.

Kolejnymi punktami na trasie rajdowców była bazylika w Brochowie. Później pojechali oni do Śladowa, miejsca historycznej przeprawy wojsk króla Jagiełły przez Wisłę. W śladowskiej Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły rowerzystów rozgrzała gorąca herbata. Zobaczyli również jeden z cmentarzy olenderskich, położony tuż obok szkoły, gdzie pozowali do pamiątkowych fotografii. Następnie uczestnicy rajdu skierowali się do Wyszogrodu, a później do Czerwińska. Rajd zakończy się za kilka dni w gminie Rybno w powiecie działdowskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Rajd na Grunwaldzkim Szlaku Władysława Jagiełły odbywa się w dniach 9-13 lipca na pięciu trasach pieszych i jednej rowerowej. Impreza jest częścią tegorocznych obchodów rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Z propozycją organizacji pobytu uczestników rajdu rowerowego na Ziemi Sochaczewskiej zwrócił się do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą Marszałek Województwa Mazowieckiego. Stowarzyszenie zaprosiło do współpracy znakomicie przygotowanych merytorycznie partnerów, a więc Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą. Już wcześniej oba stowarzyszenia prowadziły rozmowy na temat organizacji na terenie naszego powiatu sześćsetnej rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Dla realizacji tego przedsięwzięcia zawiązane zostało nieformalne partnerstwo, które w celu pozyskania funduszy na planowane działania, złożyło stosowne propozycje do Programu współpracy województwa mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2010. Wydarzenia związane z wielką grunwaldzką rocznicą będą w przyszły roku drugim największym przedsięwzięciem kulturalnym w województwie mazowieckim, zaraz po obchodach dwustulecia urodzin Fryderyka Chopina.

Print Friendly, PDF & Email