Piąta już edycja sprzątania Bzury z kajaków odbyła się w sobotę, 12 września. Ponad dwudziestu członków i sympatyków Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą początkowo zastała deszczowa pogoda, która szczęśliwie po dwóch godzinach oczekiwania zamieniła się w świetną, niemal letnią aurę, podczas której sprzątnięto odcinek od przystani w Plecewicach do mostu w Witkowicach.

Przez kilka godzin zebrano 33 worki pełne różnych śmieci, typu butelki, puszki, torebki foliowe itp. Do najciekawszych znalezisk należały kanistry na paliwo, dwie lodówki, słupek drogowy, domowy fotel i … rewelacja roku 2009 – domowej roboty tratwa. Myśleliśmy, że po kilku latach sprzątania tego odcinka stwierdzimy, że został on już definitywnie oczyszczony. Niestety zostaliśmy negatywnie zaskoczeni. Okazuje się wciąż, że zarówno wędkarze, jak i osoby spędzające letnie wieczory nad rzeką pozbywają się nieczystości wrzucając je prosto do rzeki. Oczywiście część śmieci przypływa wraz z biegiem rzeki i zaczepia się o licznie wiszące nad wodą konary drzew.

Wykonany trud sprzątania byłby bezcelowy gdyby nie akcja edukacyjna odbywająca się od kilku lat pod nazwą „Czysta Bzura – warto poznać jej piękno i odkryć tajemnice”. Jest to coroczny konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej, w którym edukujemy ekologicznie kształtując świadomość młodych ludzi, którzy za kilka bądź kilkanaście lat będą decydować o losach naszej małej ojczyzny i znajdującej się tu rzeki. Kolejna edycja konkursu odbędzie się już w październiku.

Właśnie w związku z tym w naszym sprzątaniu wzięła udział dr Małgorzata Falencka-Jabłońska z Instytutu Badawczego Leśnictwa, która w tym roku będzie wspomagać swoją fachową wiedzą organizację konkursu.

Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować za udostępnienie kajaków Motoprzystani Michała Ścigockiego oraz Urzędowi Gminy w Brochowie za wywóz śmieci.

Print Friendly, PDF & Email