Celem niniejszej akcji, w ramach projektu Bohaterowie Bitwy Nad Bzurą –www.bohaterowie1939.pl jest ustalenie wszystkich nazwisk osób cywilnych, mieszkańców Śladowa i okolicznych miejscowości, którzy zostali zamordowani 18 września 1939 roku nad brzegiem Wisły.

Do dziś żyją krewni osób, które poniosły wtedy śmierć. Zapewne wielu z nich wciąż mieszka w okolicy Sochaczewa. Pragniemy zaprosić ich do współpracy. Wystarczy zalogować się na portal i wprowadzić nową osobę lub zmienić dane już istniejącej. Na dzień dzisiejszy znamy personalia 28 ofiar spośród 84.
Poniżej ich nazwiska (osoby te zostały właśnie wprowadzone do naszej bazy danych na stroniewww.bohaterowie1939.pl):

BUCHOLZ
CIURZYŃSKI Franciszek
CIURZYŃSKI Jan
CIURZYŃSKI Jan
CIURZYŃSKI Józef
CZERWIŃSKI Edward
CZERWIŃSKI Eugeniusz
CZERWIŃSKI Stanisław
DOBRZYŃSKI Florian
FRĄCZAK Andrzej
JANISZEWSKI Łukasz
JESKIE Eugeniusz
JESKIE Gustaw
JESKIE Maria
KITLIŃSKI Bronisław
KOLECKI Walenty
KOSIŃSKI Eugeniusz
KOSIŃSKI Mieczysław
KOSIŃSKI Wincenty
PRĘGOWSKI Franciszek
PRZYBYLSKI Jan
SMUŁKA Stanisław
SMUŁKA Tadeusz
SZYMAŃSKA Emilia
SZYMAŃSKA Eugenia
SZYMAŃSKI Władysław
WINNICKI Ryszard
ZŁOBICKI Edmund

Wszystkie te osoby zostały rozstrzelane przez żołnierzy z jednostki pancernej Wehrmachtu (prawdopod. 4 DP z XVI korpusu 10 armii) na tzw. główce wiślanej w Śladowie. Niemcy użyli najpierw 84 miejscowe osoby cywilne oraz kilkunastu uchodźców z zachodniej części Polski (razem 106 osób) jako żywej tarczy w walce z polskimi niedobitkami. Po ich poddaniu się, ok. 150 (lub 252) żołnierzy oraz wszyscy cywile zostali zamordowani. Część ciał utonęło w Wiśle. Pozostałe zostały pochowane przez miejscową ludność w pobliżu miejsca zbrodni. Jeszcze w trakcie wojny rodziny przeniosły swoich krewnych na cmentarze parafialne w Kamionie, Brochowie i Leoncinie.

Niestety po 70. latach aż 56 nazwisk jest nadal nieznanych. Nie pozwólmy aby zamordowane osoby pozostały bezimienne! Należy się im pamięć i cześć, jako osobom, które zginęły niewinnie z rąk hitlerowskich we Wrześniu 1939!

Print Friendly, PDF & Email