W bieżącym tygodniu rozpoczęliśmy, wspólnie z redakcją tygodnika 'Ziemia Sochaczewska’, kolejną akcję związaną z upamiętnieniem cywilnych ofiar wojny. Poszukujemy informacji dotyczących zmarłych tragicznie mieszkańców Sochaczewa lub osób z innych miejscowości, które zginęły podczas działań wojennych na terenie miasta.

We Wrześniu 1939 roku ogromną daninę krwi złożyli nie tylko żołnierze Wojska Polskiego, ale również osoby cywilne, których jedyną winą było to, że znalazły się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Mimo upływu czasu problem ich właściwego upamiętnienia jest wciąż aktualny. Nie znamy bezwzględnej liczby ofiar. Wiele osób, które straciły życie w Sochaczewie, było uciekinierami z zachodnich rejonów Polski, często przemieszczającymi się bez jakichkolwiek dokumentów tożsamości. W wyniku nalotów lotniczych, ostrzału artyleryjskiego i zbrodni hitlerowskich zginęło wówczas również wielu mieszkańców grodu nad Bzurą. Do dziś rodziny, krewni lub bliscy tych osób mieszkają, jeśli nie w samym Sochaczewie, to w jego najbliższej okolicy. Żyją ponadto świadkowie tamtych wydarzeń. Chcielibyśmy zaprosić ich do współpracy. Warto dać świadectwo tamtych tragicznych czasów i podzielić się swą wiedzą. Jest szansa, że po ponad siedemdziesięciu latach poznamy choć szacunkowy bilans strat ludności naszego miasta, dowiemy się również więcej o zapomnianych ofiarach, cichych Bohaterach Bitwy nad Bzurą.

Zachęcamy do współdziałania szczególnie młodzież, tradycyjnie lepiej wyedukowaną w kwestiach internetowych. Zbierajcie wojenne wspomnienia od starszych członków Waszych rodzin Oczekujemy nie tylko na relacje o ofiarach, ale i zwykłych opowieści o wydarzeniach Września 1939 r., jakie pielęgnowane są do dziś w Waszej rodzinnej tradycji.

Apelujemy o pomoc do wszystkich, którym leży na sercu wyjaśnienie białych plam w historii naszego miasta. Wystarczy zarejestrować się na portalu www.bohaterowie1939.pl i wprowadzić nową osobę, która zginęła we Wrześniu 1939 roku lub zmienić dane już figurującej w bazie danych, zamieścić fotografie, wspomnienia, pamiątki z nimi związane. Oddzielne miejsce na portalu przeznaczono również na publikacje pozostałych świadectw wojny. Jeśli nie chcecie robić tego sami lub macie jakieś pytania, uwagi bądź wątpliwości, prosimy o kontakt z redakcją portalu (e-mail: kontakt@bohaterowie1939.pl) lub z redakcją „Ziemi Sochaczewskiej” (e-mail: z_soch@poczta.onet.pl), która niniejszym obejmuje patronat medialny nad projektem.

Print Friendly, PDF & Email