W połowie marca br. minęło pół roku, odkąd My, członkowie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą, udostępniliśmy w sieci internetowej portal „Bohaterowie Bitwy Nad Bzurą” – www.bohaterowie1939.pl. Jest to zarazem dobra okazja do pierwszych refleksji i podsumowań inicjatywy.

Od premiery, która nastąpiła 14 września 2010 roku zanotowaliśmy już ponad 220 tys. wejść na stronę, z czego jesteśmy niezmiernie dumni. Oznacza to z bowiem, że nasz pomysł spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i wart jest ogromu pracy, jaki w niego włożyliśmy. Umożliwiliśmy rodzinom uzupełnianie biogramów swoich krewnych, załączanie pamiątek, wspomnień czy relacji oraz zapalenie wirtualnej świeczki, dzięki której, nawet będąc bardzo daleko od grobów, można uczcić pamięć tych, którzy ofiarowali swoje życie za Ojczyznę.

Jednak nie poziom odwiedzin jest dla nas najważniejszy. Celem naszego projektu jest upamiętnienie możliwie największej liczby żołnierzy Wojska Polskiego i cywilów, którzy zginęli podczas bitwy nad Bzurą we wrześniu 1939 roku. Miarą sukcesu jest dla nas liczba osób, które udało się, wspólnie z użytkownikami, upamiętnić na wirtualnej ścianie pamięci, będącej centralnym elementem portalu. W chwili inauguracji projektu udostępniliśmy biogramy 3 tys. osób. Obecnie liczba ta przekracza już 4 tys., co stanowi ponad 20 % ofiar. Żyjemy ze świadomością, że nigdy nie uda się ustalić wszystkich nazwisk, dołożymy jednak wszelkich starań, aby upamiętnić możliwie największą liczbę Bohaterów. Bardzo często otrzymujemy wzruszające maile, z których dowiadujemy się, że dzięki naszej inicjatywie udało się odnaleźć grób ojca, dziadka czy wuja, o których losie bliscy nie mieli dotąd żadnych wieści. Właśnie dla takich momentów warto podejmować ten wysiłek.

Obecnie finalizujemy weryfikację archiwaliów dla cmentarzy, kwater i mogił wojennych z terenu powiatu sochaczewskiego. Wkrótce planujemy rozszerzyć zakres terytorialny projektu o nekropolie z kolejnych powiatów Pola Bitwy nad Bzurą. Warto zaznaczyć, że jest ich przeszło setka, zatem czeka nas jeszcze ogrom pracy.

Chęć pomocy w dalszym rozwoju portalu deklarowało wielu krewnych ofiar, członków grup rekonstrukcyjnych i pasjonatów historii, którzy zamieścili na portalu setki reprodukcji fotografii i dokumentów. Są to często jedyne pamiątki po poległych, traktowane jako rodzinne relikwie.

Chcielibyśmy również zaprosić do współpracy mieszkańców Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego. Zachęcamy do obejmowania „wirtualnego patronatu” nad poszczególnymi nekropoliami wojennymi lub nad wybranymi Bohaterami, do regularnego zapalania wirtualnych świeczek ku czci ofiar, wykonywania i zamieszczania na portalu aktualnych fotografii wojennych cmentarzy, kwater lub pojedynczych grobów czy wreszcie zbierania wspomnień z okresu wojny od starszych członków rodzin. Dla nas każda forma pomocy jest istotna. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z redakcją portalu.

Marcin Prengowski
Tomasz Karolak

Print Friendly, PDF & Email