W niedzielę 24 lipca na Placu Kościuszki, w ramach cyklu imprez organizowanych przez Urząd Miasta pod wspólnym hasłem „Sochaczewskie Lato 2011”, odbędzie się piknik ”Zawisza Czarny nad Bzurą – sochaczewskie spotkania z historią”.

Pomysłodawcą i współorganizatorem imprezy są dwie organizacje działające statutowo w obszarze szeroko pojętej kultury – Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą.Kontynuując zawiązane między Stowarzyszeniami w 2009 r. partnerstwo, po raz kolejny pragniemy przybliżać i popularyzować przy pomocy metod empirycznych interesujące wątki lokalnej przeszłości. W roku ubiegłym poprzez organizację imprezy „Przez Ziemię Sochaczewską na Grunwald 600 lat później 1410 – 2010”, z okazji okrągłego jubileuszu, pragnęliśmy przypomnieć mieszkańcom miasta i powiatu o przemarszu przez nasze ziemie wojsk koronnych z królem Władysławem Jagiełłą, ciągnących na zwycięskie pola Grunwaldu. Również od roku ubiegłego, w ramach programu edukacyjnego „Knechci Miasta Sochaczewa”, prowadzimy w sochaczewskich szkołach „żywe lekcje historii” przybliżając najmłodszym wiele kolejnych interesujących aspektów dziejów Sochaczewa i Ziemi Sochaczewskiej. Poprzez niedzielny piknik promować chcemy związki Zawiszy Czarnego z Garbowa – bohatera spod Grunwaldu oraz najsłynniejszego rycerza polskiego średniowiecza – z naszym miastem. Sprowadzają się one do wydarzenia z 15 lipca 1414 r., kiedy to Zawisza w imieniu króla Władysława Jagiełły i własnym wypowiedział wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Ten nieutrwalony dziś w powszechnej świadomości konflikt zbrojny Królestwa Polskiego z Krzyżakami, który z czasem zyskał miano „wojny głodowej”, miał miejsce zaledwie 4 lata po wielkim zwycięstwie wojsk sprzymierzonych pod Grunwaldem.

Uważamy, że zdarzenie to daje podstawy nie tylko do przeprowadzenia elementów edukacyjnych, ale również stanowi doskonałą oś obrotu do współczesnej promocji Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego. Na problematykę wynikającą z obu obszarów, w rudymentarnym zakresie spróbujemy odpowiedzieć poprzez piknik ”Zawisza Czarny nad Bzurą – sochaczewskie spotkania z historią”. Tematyczna część imprezy odbędzie się na Placu Kościuszki w godzinach 15.00 – 18.00, jednak już od 13.30 rozstawiać się będą handlarze i kramarze, a także wystąpią zespoły muzyczne współpracujące z Urzędem Miasta.

Od 15.00 program układał się będzie według schematu:

15.00 Wstęp:
– powitanie,
– opis tego co się będzie działo, w jakim czasie i miejscu,
– zaproszenie dzieci do gier i zabaw – Mobilna Gra na Placu Kościuszki „Szlak Rycerski – śladami młodego Zawiszy”.

15.30 Przygotowanie do wojny:– rycerze przywdziewają elementy uzbrojenia z pogadanką,
– musztra rycerska z zaciągiem z publiczności.
16.00 Wypowiedzenie wojny:
– wypowiedzenie wojny Zakonowi Krzyżackiemu – Zawisza Czarny konno w otoczeniu dwóch Knechtów Miasta Sochaczewa.

16.30 Wojna:– pierwsza tura pokazów walk rycerskich,
– druga tura pokazów walk rycerskich.

Dodatkowo:
13.30 – 18.00 – organizacja przejażdżek na koniach dla dzieci i dorosłych – Stajnia Daisy,
– 15.00 – 18.00 – garncarskie warsztaty rzemieślnicze – Pracownia Sztuk Wszelakich „Pod Złotym Jamnikiem”,
– 15.00 – 18.00 – pokazy żonglerki i chodzenia na szczudłach – Eternity Group,
– 13.30 – 20.00 – handlarze, kramarze, gastronomia,
– 15.00 – 18.00 – Mobilna Gra na Placu Kościuszki – „Szlak Rycerski – śladami młodego Zawiszy” (mini wersja Gry Miejskiej rozegranej po raz pierwszy podczas tegorocznych Dni Sochaczewa) – Marta Jakubowska – Grupa Splot Edukacyjny,
– 14.15 – 15.00 – koncert zespołu The Rootless, współpracującego z Urzędem Miasta,
– 18.50 – 20.00 – koncert zespołu 2Late, współpracującego z Urzędem Miasta,
– 15.00 – 18.00 – ekspozycja plenerowa Stowarzyszenia na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” pt: ’Zamek w Sochaczewie – odbudowywać, ale jak?’ oraz Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą pt: ’Sochaczewskie Dorożki’,
– 10.00 – 16.00 – prezentacja stanowiska bojowego p/lot Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej II batalionu 18 pułku piechoty, kiermasz książki historycznej oficyn wydawniczych, m.in. „Egros”, „Ajaks”, „Pamięć Diaspory”, „Regraf”, „Muza”, Narodowy Instytut F. Chopina oraz wydawnictw własnych muzeum – Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Print Friendly, PDF & Email