Czerwiec był miesiącem szczególnym dla Stowarzyszenia Nad Bzurą. A wszystko to za sprawą obchodów pięciolecia istnienia naszej organizacji, które miały miejsce w dniach 17-18 czerwca. Nie mogły się one odbyć nigdzie indziej jak właśnie…. nad Bzurą.

W piątek 17 czerwca na zaprzyjaźnionej Motoprzystani w Plecewicach zorganizowaliśmy ognisko z kiełbaskami, tudzież z innymi produktami, które dało się upiec na ogniu, dla wszystkich byłych, obecnych i przyszłych członków Stowarzyszenia. Średnią wieku poważnie zaniżały latorośle, których w ciągu tych pięciu lat znacznie nam przybyło. Podczas spotkania krótko podsumowaliśmy nasze osiągnięcia, mówiliśmy również o napotykanych problemach i wyzwaniach. Najważniejsze jednak były plany na przyszłość. Chcemy nadal działać. Chcemy zmieniać otaczającą nas rzeczywistość i, co szczególnie ważne, nie chcemy zamykać się w sztywnych ramach działalności. Nad Bzurą istnieje po to aby realizować wartościowe projekty, które nieustannie rodzą się w naszych głowach. Jesteśmy otwarci na pomysły, idee i tematy, których jeszcze nie dotykaliśmy, a które czekają na odkrycie.

Następnego dnia, w sobotę 18 czerwca, zorganizowaliśmy kameralną rowerową przejażdżkę Olenderskim Szlakiem. Była to niejako kontynuacja trzech rajdów rowerowych, które odbywały się w latach ubiegłych i cieszyły ogromną popularnością. Niewykluczone, że powrócimy do organizacji rajdu. Nasza podróż szlakiem olenderskich cmentarzy była podróżą sentymentalną, ale też i okazją do dalszych dyskusji nad przyszłością. Swoją obecnością w tym dniu zaszczycił nas Piotr Todys, Prezes Federacji Organizacji Służebnych Mazovia. Pogoda, która była tego dnia kapryśna pozwoliła nam szczęśliwie dotrzeć do Szkoły Podstawowej w Śladowie, gdzie mimo burzy i ulewy urządziliśmy piknik, którym zamknęliśmy obchody.

Stowarzyszenie Nad Bzurą powstało w grudniu 2005 roku jako Stowarzyszenie Razem Dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego. Osobowość prawną uzyskało w 8 maja 2006 roku, kiedy to zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jesienią 2008 roku postanowiliśmy zmienić nazwę i od tego czasu nazywamy się Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą.

Przez ostatnie pięć lat sfinalizowaliśmy mnóstwo projektów, z których jesteśmy dumni. Przypomnijmy te największe i najważniejsze: Czysta Bzura, Olenderskie Cmentarze, Sochaczewskie Dorożki i portal Bohaterowie Bitwy Nad Bzurą www.bohaterowie1939.pl.

Print Friendly, PDF & Email