PLAKATCyklu „Oglądaj z głową” będącego częścią projektu „Z Biblioteką nie wyjdziesz jak Zabłocki na mydle”, realizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą i Gminna Bibliotekę Publiczną w Rybnie ciąg dalszy. Tym razem 18 października zapraszamy na film „Stowarzyszenie umarłych poetów”. Film wyświetlimy o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Rybnie. Wstęp na film jest darmowy. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Stowarzyszenie Umarłych Poetów (ang. Dead Poets Society) –to amerykański dramat z 1989 roku w reżyserii Petera Weira. Na podstawie scenariusza tego filmu Nancy H. Kleinbaum napisała książkę o takim samym tytule. Stosunkowo rzadko spotykana jest kolejność, gdzie to film jest inspiracją dla dzieła literackiego.

Jest jesień roku 1959. Do szkoły z ogromnymi tradycjami przybywa nowy nauczyciel języka angielskiego John Keating. Gromadka młodych uczniów Akademii Weltona trafia pod jego opiekę. Keating dobrze zna realia Weltona – jest absolwentem tej szacownej uczelni. Akademii przyświecają cztery złote zasady: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość, będące zarazem synonimem bezdusznego systemu edukacji. To głównie przez nie uczniowie uczęszczający do tej szkoły nazywają ją Akademią Hell-tona.

Ekscentryczny profesor wnosi w szacowne mury ekskluzywnej uczelni ducha poezji, miłości życia i, co najważniejsze, niechętnie tu widzianą umiejętność samodzielnego myślenia. Zainspirowani przez niego chłopcy odnawiają tytułowe Stowarzyszenie Umarłych Poetów – sekretny związek, w którym odkrywają piękno zapomnianych utworów, a także prawo do marzeń, wolności i buntu. Zasada Carpe diem – chwytaj dzień, chwytaj chwilę, zaczyna rządzić ich własnym życiem, zrywają z podwładną rolą potulnych dzieci swoich rodziców. Zaczynają realizować swoje marzenia, pragnienia. Niestety, nie wszyscy podzielają metody nauczania i poglądy Keatinga… Co zwycięży : rygorystycznie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?

W filmie pojawiają się fragmenty poezji takich twórców jak Walt Whitman, Alfred Tennyson, John Keats, George Gordon Byron oraz Abraham Cowley.

Obraz jest wielowątkowy. Reżyser w filmie m.in. nie boi się badać konsekwencji wyrwania się z kieratu konwenansów i społecznych oczekiwań. Nie ukrywa niebezpieczeństw kroczenia ścieżką indywidualizmu czy choćby wskazywania, gdzie owa ścieżka się znajduje.

Film zdobył szereg nagród filmowych. Najważniejszą z nich – Oscara w 1989 roku – zdobył w kategorii scenariusz oryginalny, Tom Schulman, (film nominowany był w 4 kategoriach).

Peter Weir jest reżyserem m.in. takich filmów jak Piknik pod Wiszącą Skałą (1975), Wybrzeże moskitów (1986), Truman Show (1998). Stowarzyszenie Umarłych Poetów stało się filmem kultowym.  Niedawno zmarły Robin Williams, grający rolę nauczyciela języka angielskiego, za swoją rolę był nominowany do Oscara. Wśród aktorów dostrzeżemy m.in. młodego Ethana Hawke’a, Roberta Seana Leonarda (kojarzony z serialem Dr House). Maurice Jarre, autor muzyki do filmu, zebrał za nią pochwały.  Ostatnia scena filmu jest prawdziwą bombą emocjonalną.

Film polecamy zarówno rodzicom, nauczycielom, jak i młodym ludziom. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie.  

Zapraszamy na projekcje, a po niej na dyskusję na temat przesłania filmu, gry aktorów czy emocji towarzyszących jego oglądaniu.

 

Print Friendly, PDF & Email