plakatJuż dziś o godz. 17.00 w nowej Bibliotece w Rybnie zapowiadany film Władysława Pasikowskiego „Jack Strong”.

Film „Jack Strong” opowiada jedną z najbardziej fascynujących historii szpiegowskich świata. To oparta na faktach historia Ryszarda Kuklińskiego – człowieka, który, tkwiąc w środku systemu, podejmuje współpracę z CIA i staje się kluczowym, choć niewidocznym, aktorem czasu zimnej wojny.

 

Rok 1968. Major Ryszard Kukliński (Marcin Dorociński) przygotowuje plan manewrów wojskowych Układu Warszawskiego. Orientuje się, że Związek Radziecki rozważa atak nuklearny na kraje NATO, który może wywołać wojnę zagrażającą także Polsce. Oficer awansuje i ma dostęp do tajnych dokumentów.

W 1972 roku wyrusza z przyjacielem w rejs żaglówką po Bałtyku. Z jednego z portów RFN Kukliński potajemnie wysyła list do ambasady USA w Bonn, chcąc przekazywać Zachodowi informacje o planach militarnych ZSRR. Do kontaktów z nim zostaje wyznaczony Daniel (Patrick Wilson), szef CIA w Polsce, a oficjalnie – drugi sekretarz ambasady w Warszawie. Pod pseudonimem Jack Strong Kukliński rozpoczyna współpracę z USA.

Na jednym ze spotkań dostaje od Daniela aparat fotograficzny w zapalniczce  i plan ucieczki dla całej rodziny. Bojąc się jednak tortur, prosi agenta o kapsułkę z trucizną, którą mógłby połknąć w razie dekonspiracji. Od tej chwili oficer dostarcza CIA bezcennych materiałów dotyczących m.in. najnowszej sowieckiej broni i rozmieszczenia jednostek przeciwlotniczych w krajach bloku wschodniego.

Starszy syn Waldemar (Józef Pawłowski) gardzi nim z powodu pracy dla komunistycznej armii, a żona Hanna (Maja Ostaszewska) podejrzewa, że Ryszard ma kochankę…

Na temat osoby Ryszarda Kuklińskiego napisano wiele książek. Wśród nich są  „Jack Strong Vel Ryszard Kukliński nadaje” (autor: Yust Ronald)  czy „Mój przyjaciel zdrajca” (autorka: Maria Nurowska).

Film jest częścią cyklu „Oglądaj z głową”  (projekcie filmów kojarzonych z ich książkowymi odpowiednikami + dyskusje) będącego z kolei elementem projektu „Z Biblioteka nie wyjdziesz jak Zabłocki na mydle” realizowanego wspólnie przez GBP w Rybnie oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą, na który stowarzyszenie uzyskało grant z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

15 grudnia w GBP w Rybnie powitamy Józefa Pawłowskiego, którego będziemy mogli zapytać m.in. o kulisy pracy nad filmem lub innymi produkcjami w których dotąd zagrał („Miasto 44”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Czas honoru”, „Przepis na życie”, „Hotel 52”, „Ojciec Mateusz”).

Zapraszamy, udział jest bezpłatny.

 

Print Friendly, PDF & Email