poster-big-na-esochoNa przedostatnim seansie filmowym z cyklu „Oglądaj z głową” w projekcie „Z Biblioteką nie wyjdziesz jak Zabłocki na mydle” mieszkańcy Rybna, w nowych ścianach biblioteki, obejrzeli ekranizację książki Margaret Mazzantini „Powtórnie narodzony”. Film o tym samym tytule nakręcił mąż pisarki Sergio Castellitto.

Książka sprzedała się we Włoszech w setkach tysięcy egzemplarzy, zaś Mazzantini nagrodzono w 2009 roku najważniejszą włoską nagrodą literacką – Premio Campiello.

Nikt ze zgromadzonych przed seansem nie znal książki „Powtórnie narodzony” ani jej ekranizacji, po seansie natomiast z całą pewnością niejedna osoba wypożyczy ją z biblioteki, język filmu bowiem rządząc się swoimi prawami wymagał okrojenia pięciuset stronnicowej  książki. Niemniej jednak film (który z czterech i pół godziny skrócono do dwóch) , porusza w nas struny wrażliwości, traktując o ważnych sprawach, takich jak miłość, śmierć, przyjaźń, braterstwo, macierzyństwo, wojna. Koniec filmu jest zaskakujący.

 

Po projekcji dyskutowaliśmy kto jest głównym bohaterem filmu? Kto najtragiczniejszą jego postacią? Czy Sarajewo także możemy nazwać bohaterem obrazu? Jak ocenić Diego? Czy zdradził Gemmę? Jakie były motywy jego działania? Dlaczego nie wyjechał z nią i nowo narodzonym dzieckiem z ogarniętego wojną miasta? Dlaczego się zabił? Próbowaliśmy wyjaśnić skąd taki tytuł filmu. Zgodni byliśmy co do tego, że wojna jest strasznym doświadczeniem, niosącym zniszczenie w wielu aspektach życia, nie mówiąc o tym iż prowadzić może do jego końca.

Justyna Marciniak

Realizacja cyklu „Oglądaj z głową” przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Rybnie jest możliwa dzięki dofinansowaniu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Print Friendly, PDF & Email