Ostatni seans cyklu „Oglądaj z głową” we wspólnym projekcie Stowarzyszenia LGD Nad Bzurą i GBP w Rybnie – „Z Biblioteką nie wyjdziesz jak Zabłocki na mydle” poświęcony był filmowi Władysława Pasikowskiego Jack Strong.

Obejrzeliśmy opartą na faktach historię Ryszarda Kuklińskiego, a następnie, w wielopokoleniowej, dwupłciowej grupie, dyskutowaliśmy o postawie Kuklińskiego (zdrajca czy bohater?, skąd u niego przeświadczenie że PRL była podległa ZSRR, kiedy nastąpiła u niego przemiana wewnętrzna, czy widać ją na ekranie?), mówiliśmy także o stylu kręcenia filmów przez Wł. Pasikowskiego (jak wygląda świat przedstawiony przez reżysera? czy kreuje postać Kuklińskiego jako jednowymiarową), porównywaliśmy obejrzany właśnie film „Jack Strong” z innymi, które wyszły spod ręki reżysera.

 

Doceniliśmy obsadę filmu, wyraziliśmy nadzieję, że filmów o postaciach dotychczas „niewygodnych” powstanie więcej. A niektórzy spośród zgromadzonych uznali, że nie nam oceniać historię.

 

Spotkać się na seansach i dyskusjach „Oglądaj z głową” mogliśmy dzięki dofinansowaniu projektu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Film „Jack Strong” obejrzeliśmy w oczekiwaniu na spotkanie z Józefem Pawłowskim, aktorem młodego pokolenia, w którego filmografii, obok  wspomnianego wyżej filmu, znalazły się m.in.  „Miasto 44”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Czas honoru”. Spotkanie już 15 grudnia w GBP w Rybnie.

Justyna Marciniak

 

Print Friendly, PDF & Email