Młodzieszyńskie historie ukazane w formie krótkich opowieści czyli „pocztówek z przeszłości” to niezwykle ciekawa zawartość najnowszej książki Marka Orzechowskiego. Autor przez wiele lat pracy w tutejszym gimnazjum miał okazję poznać gminę i zauważył, że miejsce to posiada bardzo interesujące dzieje, często zupełnie nieznane nawet jego mieszkańcom.

Jako przykład niech służą takie tematy jak zapomniana młodzieszyńska cukrownia, niegdyś największy zakład przemysłowy w powiecie, wizyta kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1953r., trudne czasy I i II wojen światowych czy tajemnicza poetka z Mistrzewic… To tylko niektóre z białych plam czy tajemnic odkrywanych i prezentowanych w przystępnej i atrakcyjnej formie przez autora.

Marek Orzechowski, nauczyciel historii z gimnazjum w Młodzieszynie od lat interesuje się przeszłością naszego regionu. W 2010 roku zebrał wspomnienia mieszkańców Mokasu, swojej rodzinnej miejscowości, i wydał w formie książkowej. Następnie, zafascynowany Młodzieszynem, postanowił skatalogować kapliczki znajdujące się na terenie gminy. Książa ukazała się w 2013 roku. Autor jest również twórcą gazetki szkolnej poświęconej historii pt. Młodziesz. Efektem ostatnich prac będą wspomniane już Pocztówki z Młodzieszyna.

Promocja książki odbędzie się w sobotę 12 marca o godz. 16:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Młodzieszynie (ul. Wyszogrodzka 25). Każda obecna na spotkaniu osoba otrzyma bezpłatnie egzemplarz publikacji i będzie mogła otrzymać autograf autora. Wydarzenie to odbędzie się w ramach cyklu pt. Spotkania z historią Sochaczewa i Ziemi Sochaczewskiej, które odbywają się pod patronatem portalu e-Sochaczew.pl.

Książka została wydana przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą dzięki wydatnej pomocy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Urzędu Gminy w Młodzieszynie. Patronatem medialnym objęły tę inicjatywę również Radio Sochaczew i Echo Powiatu.

Zapraszamy serdecznie.

Fot. archiwalna przedstawia moment wysadzenia komina cukrowni w Młodzieszynie, prawdop. 1916 (ze zbiorów Andrzeja Kornackiego).

 e-sochaczew logoBez nazwy-1

radio sochaczew

echo-powiatu-300x55

Print Friendly, PDF & Email