Niezwykle ciekawe tematy, starannie przygotowane wystąpienia historyków i liczna publiczność to elementy składające się na sukces IX Spotkań z historią… Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie i, w znacznej części, poświęcone właśnie historii tej instytucji na Ziemi Sochaczewskiej.

Najpierw wystąpił Łukasz Popowski, który w perfekcyjnie przygotowanej prezentacji przedstawił dzieje sochaczewskiej kolejki wąskotorowej. Dowiedzieliśmy się, że pierwsze koleje wąskotorowe powstawały na naszym terenie podczas I wojny światowej i były, albo kolejami przemysłowymi, albo wojskowymi. Odzyskana niepodległość stała się impulsem do powstania samorządowej kolei wąskotorowej. Inicjatorem inwestycji był Sejmik Powiatu Sochaczewskiego. Data 18 września 1922 to moment dopuszczenia linii do użytkowania. Początkowo linia prowadziła do Tułowic, by następnie rozgałęzić się do Kamiona (stacja Wyszogród) oraz do Piask Królewskich. W czasie kilkudziesięciu lat istnienia przetrwała zawieruchę wojenną, rozwijała się dzięki chodakowskiemu Chemitexowi ale też oparła się aż czterem próbom likwidacji, by ostatecznie zostać zamkniętą w 1984 roku. 30 listopada tego właśnie roku o godzinie 15:35 odjechał ostatni skład do Wyszogrodu. Kolejka ta jednak nie zakończyła swojego życia. Już dwa lata później stała się ośrodkiem muzealnym wciąż oferującym przejazdy dla licznych turystów. Stan ten, z ogromnym powodzeniem, trwa do dziś. Na zakończenie Łukasz Popowski zaprezentował archiwalny film prezentujący kolejkę na trasie.

Druga prezentacja, autorstwa dr Marty Przygody-Stelmach, dotyczyła jej odkryć podczas prac nad niedawno obronionym doktoratem. Mieszkanka Brochowa przez ostatnie lata intensywnie pracowała nad dysertacją poświęconą dziejom rodzinnej miejscowości do 1900 roku. Jednym z ważniejszych jej elementów były badania nad społecznością Brochowa od 1767 (od tego roku zachowały się metrykalia). Historyk przedstawiła najważniejsze wnioski ze swojej pracy doktorskiej. Uczestnicy mogli dowiedzieć się choćby o tym jakie imiona najczęściej, a jakie najrzadziej nadawali brochowianie swoim dzieciom, na jakie choroby umierali, a również skąd pochodzili małżonkowie mieszkańców Brochowa. Nie zabrakło także szeregu ciekawostek, na które badaczka natrafiła w toku prac nad doktoratem. Wysiłek wykonany przez Martę Przygodę-Stelmach mogłaby stać się impulsem dla podobnych badań na terenie całej Ziemi Sochaczewskiej.

IX Spotkania z historią… zostały zorganizowane wspólnie z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, a prezentujący wyniki swoich badań są pracownikami naukowymi muzeum. Patronatem medialnym objął wydarzenie portal e-Sochaczew.pl

Następne wydarzenie z tego cyklu będzie miało charakter wyjazdowy. Już dziś zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury w Młodzieszynie 12 marca o godz. 16:00. Tego dnia odbędzie się promocja najnowszej książki Marka Orzechowskiego pt. „Pocztówki z Młodzieszyna”. Serdecznie zapraszamy.

Materiały z tego, jak z również poprzednich Spotkań z historią…, można znaleźć tu.

IX Spotkania z historią – 27 lutego 2016

IX Spotkania z historią – 27 lutego 2016

IX Spotkania z historią – 27 lutego 2016

IX Spotkania z historią – 27 lutego 2016

IX Spotkania z historią – 27 lutego 2016

IX Spotkania z historią – 27 lutego 2016

IX Spotkania z historią – 27 lutego 2016

Print Friendly, PDF & Email