Obchody nocy świętojańskiej to jedna z ostatnich żywych tradycji, której pochodzenia należy szukać w pradawnych zwyczajach Słowian. Stowarzyszenie Nad Bzurą od lat kultywuje tę tradycję. W tym roku chcemy aby obchody przesilenia wiosenno-letniego miały wyjątkowy wymiar. 25 czerwca (w sobotę) o godzinie 19 na Moto Przystani w Plecewicach, która jest współorganizatorem inicjatywy, chcemy odtworzyć najbardziej popularne zwyczaje związane z początkiem lata, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszą wspólną przeszłością.

Nie zabraknie zatem ognisk, przez które należy tego dnia skakać, puszczania wianków, szukania kwiatu paproci czy też niemal rytualnej kąpieli w rzece. Noc świętojańska, zwana też sobótką (sobótkami) czy nocą Kupały (kupalnocką) to wyjątkowe święto ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości obchodzone przez wiele ludów europejskich od zamierzchłych czasów.

W tym dniu zapraszamy wszystkich, którzy chcą przenieść się tysiąc lat w przeszłość i poczuć klimat tradycji naszych przodków i w ten sposób otworzyć sezon letni. Właśnie opublikowaliśmy wydarzenie na Facebooku. Tam będzie można znaleźć najświeższe informacje i szczegóły dotyczące naszej inicjatywy.

Zapraszamy już dziś.

Wstęp wolny.

Noc świętojańska (2) Noc świętojańska (7) Noc świętojańska (6)

Print Friendly, PDF & Email