Trudno wymarzyć sobie lepszą pogodę od tej, która towarzyszyła pierwszemu Ogólnopolskiemu Spływowi Kajakowemu Bzura 2016. Sześćdziesięciu kajakarzy z całej Polski w czterdziestu osadach i pięciu konkurencjach wystartowało w miniony weekend na Bzurze, pieszczotliwie nazywanej Królewną mazowieckich rzek.

Rejestracja uczestników zaczęła się w piątek po południu i trwała do 9 rano w sobotę. Sukcesywnie przyjeżdżali amatorzy kajakarstwa w całego kraju. Zanotowaliśmy uczestników z Górnego i Dolnego Śląska, Łodzi, Kutna, Warszawy, Wyszkowa i innych miast mazowieckich, w tym niewielka grupa rodowitych sochaczewian.

Po uroczystej odprawie poprowadzonej przez komandora spływu kapitana Jana Ścigockiego oraz sędziego Jana Bieleckiego osady udały się na start w Kozłowie Szlacheckim. Pierwszy etap był rozgrzewką przed wyścigiem, który rozpoczął się od szóstego (to niesamowite ile ich jest) mostu, który znajduje się w Chodakowie. Poszczególne osady przypływające na miejsce, po krótkim odpoczynku, startowały w wyścigu, gdzie mierzono czas. Metę stanowiła Moto Przystań, a dystans to ok. 3.7 km. Najszybciej pokonał go płynący w jedynce Marek Bartnicki z Błonia. Wystarczyło mu 23 minuty i 10 sekund aby znaleźć się na mecie. Wśród jedynek damskich najlepsza okazała się Katarzyna Nojszewska z Warszawy z czasem 32:24. W dwójkach męskich zwyciężyli Jacek Dedyk i Stanisław Kłyś z Gliwic pokonując dystans w czasie 27:00. Prawdziwą rewelacją był duet damski. Konkurencję wygrały Pola Konkolewska i Maja Łukomska z Warszawy z czasem 33:40, które nigdy wcześniej nie ścigały się na kajakach. W ostatniej konkurencji, w parach mieszanych zwyciężyli Monika i Piotr Górscy z bardzo dobrym czasem 28:37.

Część wieczorna spływu upłynęła pod znakiem ogłoszenia wyników i wręczania nagród najlepszym. Nie zabrakło również patentów dla najmłodszych uczestników spływu oraz pucharów dla pierwszych trzech drużyn. Zwyciężyła ekipa Moto Przystani przed Pelikanami Ostrów Wlkp. oraz sochaczewskim zespołem Nasz Zamek Nad Bzurą. Warto podkreślić, że wiele osad wystąpiło bez przynależności klubowej.

Po oficjalnej części wieczoru rozpoczął się niezwykle energetyczny koncert zespołu MuzyKajaka, który poderwał do tańca liczne grono uczestników spływu. Kapela zagrała swoje największe przeboje nawiązujące do kajakarstwa i muzyki szantowej. Tradycyjnie zespół został skłoniony do bisów gromkimi brawami. Po koncercie wielu uczestników spływu pozostało na dworze i spędziło kilka godzin przy ognisku w rytmie gitary. Tej ciepłej nocy nie były ważne barwy klubowe, osiągnięte wyniki ani wiek uczestników. Była wspólna zabawa i radość z dobrze spędzonego dnia.

Drugi dzień spływu miał charakter już zupełnie rekreacyjny. Kajakarze popłynęli z Moto Przystani do Kamiona (niektórzy spieszący się do domu popłynęli do Witkowic). Tu były do obejrzenia już tylko trzy mosty (podobnie jak poprzednio jeden w remoncieJ). Doskonała pogoda, liczne plaże i meandrująca rzeka wpływały na relaksującą atmosferę i iście niedziele tempo spływu. Szczęśliwie wszyscy uczestnicy zdążyli wrócić do bazy przed burzą i ulewnym deszczem.

Warto podkreślić, że choć spływ miał w sobie elementy konkurencji sportowej to był przeznaczony dla każdego kto lubi spędzać czas na wodzie. Bzura jest idealną rzeką na początek przygody z kajakiem.

Na zakończenie warto podkreślić, że Ogólnopolski Spływ Kajakowy BZURA 2016 nie mógłby się odbyć bez wsparcia sponsorów, a zatem firmy Aquarius Kajaki, Narodowej Agencji Poszanowania Energii, Mars Polska, firmy eventowej Organizatornia oraz firmy Kapitan Jan Port Bzura Plecewice Kajaki. Honorowym patronatem imprezę objęło Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa, a patronami medialnymi zechcieli zostać portal e-Sochaczew.pl, Radio Sochaczew oraz tygodnik Echo Powiatu. Na koniec pragniemy przekazać serdeczne podziękowania Moto Przystani Michała Ścigockiego za przyjęcie w swoich progach oraz wspólną organizację całego wydarzenia.

Pełne wyniki spływu można znaleźć tu.

Fot. www.motoprzystan.pl

DSCF3785 DSCF3777

DSCF3614  DSCF3600

DSCF3603 DSCF3565

DSCF3674 DSCF3667

DSCF3657 DSCF3644

Print Friendly, PDF & Email