Wspaniali ludzie uczestniczyli w dorocznym sprzątaniu Bzury z kajaków zorganizowanym 21 kwietnia przez Stowarzyszenie „Nad Bzurą” i Moto Przystań w Plecewicach. Pięciogodzinny spływ od Moto Przystani do mostu w Witkowicach pokazał, że rzeka znów jest zanieczyszczona. Na brzegach rzeki, na skarpach i w okolicach zwalonych drzew zalegało mnóstwo butelek, puszek oraz foliowych i plastikowych odpadów. Tradycyjnie już znaleziono również rzeczy nieoczywiste tj. lodówka, glazura, zderzak samochodowy czy kask motocyklowy. To wszystko znajdowało się, i niestety, częściowo nadal znajduje się w rzece i jej okolicach.

Skąd te śmieci

Z pewnością część śmieci trafia w nasze okolice płynąc w dół rzeki i w końcu zaczepiając o wystające konary czy gałęzie drzew. Część z nich natomiast to „owoc” odwiedzin sochaczewian. Bardzo często są to rzeczy pozostawione przez wędkarzy (świadczą o tym pudełka po robakach, a obok inne śmieci tj. butelki, puszki, torby) oraz osoby urządzające sobie ogniska nad rzeką. Jest to skandaliczne, że osoby korzystające z rzeki (ryby albo jej przyjemne otoczenie) zostawiają po sobie taki bałagan. Dzieci, licznie uczestniczące w spływie, nie mogły wyjść ze zdziwienia i dorosłym im towarzyszącym brakowało słów na wyjaśnienie kto to sprawił i dlaczego… Po prostu nie wiedzieliśmy co powiedzieć…

Mamy wrażenie, że tylko uczestnikom takich akcji ja ta (przecież nie jedynej na naszym terenie) zależy na czystości rzeki. Co zrobić, żeby raz na zawsze zmienić tę sytuację? To pytanie wydaje się pozostawać bez odpowiedzi. Zachęcamy jednak do jej poszukiwania.

Sprzątanie Bzury z kajaków jest wydarzeniem organizowanym przez Stowarzyszenie „Nad Bzurą” od 2005 roku. Wydawało się nam ostatnio, że nasz wysiłek przyniósł oczekiwany skutek. Niestety bardzo się pomyliliśmy. Wspomniany wyżej dziesięciokilometrowy odcinek sprzątnęliśmy ostatnio w sierpniu 2016 roku i wtedy śmieci nie było zbyt wiele. Tymczasem w minioną sobotę czterdzieści osób zebrało pełen kontener budowlany nieczystości i była to z pewnością niespełna połowa potencjału czekającego na tym fragmencie rzeki.

Wspaniali ludzie

W naszej akcji ogromnego wysiłku dokonał sochaczewskie WOPR, który poza zabezpieczeniem ratowniczym imprezy zbierał również śmieci oraz zorganizował ich transport przy użyciu łodzi motorowej, do której dodatkowo doczepiono specjalną tratwę. Tak skonstruowany sprzęt kilkakrotnie zbierał zgromadzone worki i przewoził je na Moto Przystań. Warto wspomnieć, że kontener na śmieci dostarczył na naszą prośbę wójt gminy Brochów, a w akcji uczestniczyły zespoły „Nad Bzurą”, Moto Przystani, Kajakowców Sochaczewa, Łódzkiego Klubu Kajakowego Albatros oraz liczne grono wolontariuszy, nie tylko sochaczewian. To budujące, że na apel przychodzą ludzie, dla których Bzura nie jest codziennym sąsiadem.

Dziękujemy Wam. Jesteście wspaniali.

Fot. MŚ, EP, MP

Print Friendly, PDF & Email