W nocy z 23 na 24 czerwca odbyły się trzecie publiczne Sobótki nad Bzurą na Moto Przystani w Plecewicach. Była to świetna okazja do odtwarzania zwyczajów obecnych w naszej okolicy w odległej przeszłości. Zapraszamy do zapoznania się z nasza mini-relacją oraz obejrzenia reportażu fotograficznego.

Na Sobótkach nie zabrakło tradycyjnych elementów tj. zwiewne białe stroje, wicie wianków i puszczanie ich na wodę, przygotowywanie mniej lub bardziej tradycyjnych posiłków, a wszystko to w otoczeniu natury i tradycyjnej muzyki. Było również kilka konkursów z nagrodami (np. rzucanie podkową oraz wiankiem do celu czy wybór najładniejszego wianka) oraz tradycyjne szukanie kwiatu paproci (znów został znaleziony, choć nie bez problemów). Nie obyło się również bez ognisk, pochodni i tańca w rzece (mimo zmiennej pogody). Największą nowością wydarzenia była muzyka na żywo. Przed zgromadzonymi miłośnikami tradycji wystąpił duet Beaty Smolik i Jakuba Szwachły, którzy przenieśli nas w prawdziwie odległe czasy tworząc niepowtarzalny klimat.

Poniżej nieco fotografii prezentujących to co się działo w tę magiczną moc. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok. Będziemy żyć w tym klimacie, zachłyśnięci latem przez najbliższe dni…

Fot. EP

 

Print Friendly, PDF & Email