22 października, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, „Szmuglerzy” Ojzera Warszawskiego gościli w Muzeum POLIN w Warszawie. Powieść została wydana na początku lat 20-tych i opisuje kulisy życia mazowieckiego miasteczka oraz Warszawy w trakcie I wojny światowej oraz w momencie uzyskania wolności przez Polskę. Warszawski pokazuje niezwykle barwnym językiem społeczeństwo polskie i procesy zachodzące w  tym czasie na przykładzie życia półświatka.

W spotkaniu udział wzięli:

Monika Adamczyk-Garbowska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, tłumaczka „Szmuglerów”

Magdalena Ruta, Uniwersytet Jagielloński, tłumaczka „Szmuglerów”

Renata Piątkowska, Muzeum POLIN, historyk sztuki omawiająca dorobek malarski Ojzera Warszawskiego oraz Józefa Seidenbeutla (autora rysunków do „Szmuglerów”)

Marcin Prengowski, Stowarzyszenie „Nad Bzurą”, wydawca książki

Paweł Fijałkowski, Żydowski Instytut Historyczny, wprowadzenie do historii Sochaczewa i Warszawy w okresie I wojny światowej oraz prowadzenie spotkania.

Warto wspomnieć, że było to już drugie spotkanie Warszawy ze Szmuglerami. 29 sierpnia promowaliśmy Szmuglerów podczas Festiwalu Singera. Spotkanie z Moniką Adamczyk-Garbowską oraz reprezentantkami Stowarzyszenia „Nad Bzurą” Anną Klimkiewicz oraz Justyną Marciniak poprowadziła Karolina Szymaniak.

Książkę można kupić tu.

Publikacja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pod honorowym patronatem Muzeum Żydów Polskich POLIN. Książkę wydano wspólnie z Wydawnictwem UMCS.

   

Print Friendly, PDF & Email