Aktywne święta (12)Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Razem Dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego zaplanowało na święta aktywny wypoczynek, połączony z realizacją planów działalności w roku 2007. W drugi dzień świąt zorganizowaliśmy wycieczkę krajoznawczą i odwiedziliśmy trzy cmentarze ewangelickie (olenderskie) z przełomu XIX i XX w znajdujące się w Gminie Brochów. Piękna pogoda we wtorek sprzyjała wędrówkom.

Byliśmy w trzech miejscowościach: w Śladowie, Miszorach i Famułkach Łazowskich. Na terenie gminy znajdują się jeszcze trzy inne cmentarze: w Karolinowie, Piaskach Duchownych i Kromnowie. Wszystkie nekropolie są pamiątką obecności kolonistów olenderskich zamieszkujących teren gminy Brochów od XVIII wieku do roku 1945. Stowarzyszenie postanowiło uratować od zapomnienia ostatnie ślady obecności olendrów i stworzyło projekt porządkowania wszystkich cmentarzy na terenie gminy. Na realizację zadania udało nam się uzyskać grant z Programu Wspierania Inicjatyw Obywatelskich Na Rzecz Wsi i Terenów Wiejskich ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej w ramach konkursu organizowanego przez Fundację na Rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieś 2000” im. Macieja Rataja. Prace na cmentarzach ruszą wiosną, ale już teraz chcieliśmy zobaczyć co nas czeka. W ramach prac chcemy oczyścić teren cmentarzy z samosiewów z zachowaniem istniejącego drzewostanu, uporządkować groby, ogrodzić granice cmentarzy oraz oznakować je poprzez ustawienie tablic informacyjnych. Chcemy także wyznaczyć ścieżkę turystyczna „Olenderskim Szlakiem” oraz wydać broszurę informacyjną. W realizacji projektu wspiera nas samorząd gminy Brochów, Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego oraz lokalni mieszkańcy.

MJ, fot. Ewa Domańska

Aktywne święta (1) Aktywne święta (2) Aktywne święta (3) Aktywne święta (4) Aktywne święta (5) Aktywne święta (6) Aktywne święta (7) Aktywne święta (8) Aktywne święta (9) Aktywne święta (10) Aktywne święta (11)

Print Friendly, PDF & Email