W sobotę, 24 marca dobiegły końca najcięższe prace związane z porządkowaniem sześciu ewangelickich (olenderskich) cmentarzy z przełomu XIX i XX w. znajdujących się na terenie gminy Brochów. Polegały one na pielęgnacji zieleni, usuwaniu krzaków i samosiewów.

Działania prowadzono od stycznia pod nadzorem pracowników Kampinoskiego Parku Narodowego. W ostatnią sobotę członkowie stowarzyszenia spotkali się w Śladowie na największym z cmentarzy aby dokończyć prace na jego terenie. Zebrano i spalono wcześniej wycięte zarośla oraz odsłonięto nagrobki. Przeprowadzono również inwentaryzację mogił. Do prac związanych z porządkowaniem cmentarzy włączyli się uczniowie Gimnazjum Publicznego w Lasocinie zachęceni przez Panią Małgorzatę Machcińską, tamtejszą nauczycielkę języka polskiego i miłośniczkę lokalnej historii.

Na chwilę obecną wszystkie cmentarze objęte projektem są uprzątnięte i oczyszczone z zarośli, nagrobki odsłonięte, a granice nekropolii oznaczone. Do zakończenia prac pozostaje ogrodzenie dwóch cmentarzy, ustawienie tablic informacyjnych i kierunkowych. Właśnie te zadania zostaną dokończone do końca kwietnia.

ED/MP/MJ

prace na cmentarzach (1) prace na cmentarzach (2) prace na cmentarzach (3) prace na cmentarzach (4) prace na cmentarzach (5) prace na cmentarzach (6) prace na cmentarzach (7) prace na cmentarzach (8) prace na cmentarzach (9) prace na cmentarzach (10) prace na cmentarzach (11)  prace na cmentarzach (14) prace na cmentarzach (15) prace na cmentarzach (16)mapa cmentarzy

Print Friendly, PDF & Email