W sobotnie przedpołudnie na Bzurę w Plecewicach wypłynęła flota dziesięciu kajaków obsadzonych jednolicie umundurowanymi żołnierzami – przyjaciółmi rzeki. W ten sposób rozpoczęło się trzecie coroczne sprzątanie Bzury zorganizowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Razem dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego. Jego efekt to czyste brzegi rzeki na kilkukilometrowym odcinku.

Natura przywitała nas niezwykle pogodnym i błękitnym niebem, ciepłem i słońcem zagrzewającym do pracy. Już od samego rana było jasne, że przyroda sprzyja naszym planom – mieliśmy przecież oczyścić brzegi Bzury – naszego lokalnego przyrodniczego skarbu. Grupa członków i sympatyków stowarzyszenia (kilkoro po raz pierwszy w kajaku) wyposażona w worki na śmieci rozpoczęła pracę w Plecewicach, a zakończyła przy moście w Witkowicach. Po drodze, przy moście w miejscowości Mistrzewice zostawiliśmy pierwsze 15 worków pełnych śmieci. W sumie efekt pracy to 29 worków śmieci zebranych podczas tegorocznego sprzątania. Jak stwierdził jeden z uczestników akcji, po śmieciach można poznać kim jesteśmy. I rzeczywiście rzeka jako miejsce odpoczynku i relaksu pełna jest zwłaszcza butelek po alkoholu, napojach, lekach, wszędobylskich torebek foliowych smętnie zwisających z gałęzi drzew. Z przykrością po raz kolejny stwierdziliśmy, że niektórzy wędkarze pozostawiają wokół swoich stanowisk sterty odpadków, pozostałości po wędkowaniu i biwakowaniu nad wodą. Ciekawsze sobotnie „znaleziska” to części samochodowej karoserii, opony, zatopiona na środku rzeki wielka bela słomy. Z ogromnym zdziwieniem przyjęto widok pływającej kury, która jak wiadomo raczej nie powinna unosić się na wodzie. Sprawa się wyjaśniła kiedy okazało się, że rzeczony drób jest martwy.

Tegoroczne sprzątanie Bzury było bardzo udane i owocne. Sprzyjająca aura, niepowtarzalne i bajkowe tego dnia uroki rzeki, wesoła atmosfera i kilka kilometrów oczyszczonych brzegów Bzury to tematy poruszane podczas podsumowującego ogniska na przystani w Plecewicach. Już teraz umówiliśmy się na przyszłoroczny wrzesień i kontynuację akcji.

Kolejne sprzątanie Bzury odbyło się dzięki wsparciu Motoprzystani Michała Ścigockiego jak zwykle udostępniającego kajaki i przystań oraz Urzędowi Gminy Brochów zapewniającemu worki na śmieci i ich odbiór.

Trzecia edycja akcji była jednocześnie pożegnaniem lata, które stowarzyszenie rozpoczęło innym cyklicznym wydarzeniem – niezapomnianą dla wszystkich uczestników czerwcową Nocą Świętojańską. A już wkrótce przed nami także trzecia edycja konkursu „Czysta Bzura – -warto poznać jej piękno i odkryć tajemnice”, który rozpocznie się na początku października.

W imieniu stowarzyszenia
Michał Jakubowski

Żołnierze Bzury (3) Żołnierze Bzury (4) Żołnierze Bzury (5) Żołnierze Bzury (6) Żołnierze Bzury (8) Żołnierze Bzury (9) Żołnierze Bzury (10) Żołnierze Bzury (11) Żołnierze Bzury (12) Żołnierze Bzury (13) Żołnierze Bzury (14) Żołnierze Bzury (15) Żołnierze Bzury (16) Żołnierze Bzury (17) Żołnierze Bzury (18)Żołnierze Bzury (7) Żołnierze Bzury (2)

Print Friendly, PDF & Email