Dziewięćdziesięciu rowerzystów w pamiątkowych, żółtych koszulkach, doskonała pogoda i olenderskie nekropolie – tak można w skrócie podsumować I Rajd Rowerowy Olenderskim Szlakiem, jaki odbył się w niedzielę 22 czerwca na terenie gminy Brochów.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Razem dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego, przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, zorganizowało rajd rowerowy, którego głównym celem było zapoznanie uczestników wielokulturową przeszłością regionu. Na niemal czterdziestokilometrowej trasie odwiedziliśmy cztery cmentarze będące już niemal ostatnimi śladami obecności Olendrów na terenie gminy Brochów. Począwszy od Karolinowa, przez Famułki Łazowskie i Miszory aż do Śladowa uczestnicy poznali charakterystykę i zróżnicowanie zachowanych cmentarzy. Uczestnicy poznali również losy Olendrów w minionych wiekach oraz historię ich osadnictwa w okolicach Brochowa.

Poza nekropoliami cykliści podziwiali uroki wsi mazowieckiej, przyrodę Puszczy Kampinoskiej oraz wyjątkowe zabytki architektury jakimi są bazylika w Brochowie oraz najstarszy dwór drobnoszlachecki na Mazowszu (datowany na 1792 r.) – własność Henryka Goszcza, potomka budowniczych tego obiektu. Obok domu rośnie ponoć najstarszy na Mazowszu dąb liczący sobie 360 lat. Szczególnie urokliwe zakątki Puszczy Kampinoskiej znajdowały się na odcinku między kaplicą św. Teresy w Bromierzyku a Famułkami Łazowskimi. Droga prowadziła wśród bagien, to przez suche wydmy, to przez most na Łasicy i znowu bagienną okolicą.

Stawkę rajdu zamykał samochód techniczny, wiozący pomoc medyczną oraz niezbędny sprzęt i zapasowe rowery. Nie obyło się bez drobnych kontuzji i awarii rowerów, jednak szybka pomoc czekała na każdego potrzebującego.

Po wyczerpującej trasie na uczestników rajdu czekał grill, zlokalizowany na terenie zaprzyjaźnionej ze stowarzyszeniem Szkoły Podstawowej w Śladowie. Tuż za ogrodzeniem szkoły znajduje się zresztą największy i najlepiej zachowany z olenderskich cmentarzy. Nie było zatem lepszego miejsca na zakończenie imprezy.

Zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni zróżnicowaniem wiekowym uczestników – między najmłodszym a najstarszym miłośnikiem dwóch kółek różnica lat przekraczała siedemdziesiąt! Okazuje się, że nie ma barier wiekowych dla turystyki rowerowej, która cieszy się coraz większą popularnością. Organizując to spotkanie zrobiliśmy kolejny krok w celu zachowania pamięci o Olendrach – ludziach, który zrobili wiele dobrego dla naszego regionu. Cieszyło nas ogromnie zainteresowanie tematem i pozytywne przyjęcie dla naszych działań. Również rajd nauczył nas bardzo wiele. Za wszelkie uwagi – dziękujemy.

Na zakończenie chcielibyśmy podkreślić, że spotkanie nie mogłoby się odbyć bez pracy, zaangażowania i poświęcenia wielu osób. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować dyrektor SP Śladów Martynie Sawickiej, dyrektor SP Brochów Marzenie Dobrzyńskiej, wójtowi gminy Brochów Andrzejowi Fijołkowi, dyrektorom KPN Jerzemu Misiakowi i Mirosławowi Markowskiemu oraz Agnieszce Walisiewicz, Piotrowi Walisiewicz, Ewie Domańskiej, Marzenie Kołeckiej, Jakubowi Brodowskiemu, Sylwii Pąk, Annie Przygodzie, Cezeremu Buniowskiemu, Radkowi Jasińskiemu, Mariuszowi Wójcikowi (OSP Brochów), Renacie Jackowskiej (opieka medyczna), Łukaszowi Majewskiemu (projekt koszulki), Henrykowi Goszczowi i Franciszkowi Jeznachowi.

Marcin Prengowski, Michał Jakubowski
fot. Ewa Domańska i Sylwia Pąk

Więcej zdjęć z Rajdu Olenderskim Szlakiem do pobrania tu.

I Rajd Olenderskim Szlakiem (14) I Rajd Olenderskim Szlakiem (13) I Rajd Olenderskim Szlakiem (12) I Rajd Olenderskim Szlakiem (11) I Rajd Olenderskim Szlakiem (10) I Rajd Olenderskim Szlakiem (9) I Rajd Olenderskim Szlakiem (8) I Rajd Olenderskim Szlakiem (7) I Rajd Olenderskim Szlakiem (6) I Rajd Olenderskim Szlakiem (5) I Rajd Olenderskim Szlakiem (4) I Rajd Olenderskim Szlakiem (3) I Rajd Olenderskim Szlakiem (2)

Print Friendly, PDF & Email