img_0895_x2667Czwarte sprzątanie Bzury z kajaków odbędzie się w tym roku 6 września. W sobotni poranek grupa wolontariuszy wypłynie na rzekę, aby porządkować brzegi i nurt przyrodniczego i turystycznego klejnotu Województwa Mazowieckiego. Akcja po raz kolejny odbędzie się w ramach projektu „Czysta Bzura – warto poznać jej piękno i odkryć tajemnice”.

Tegoroczna akcja będzie miała największy zakres ze wszystkich dotychczasowych. Plany są następujące: do sprzątania wyruszą 3 niezależne grupy kajakarzy, startujące z trzech miejscowości: pierwsza z Chodakowa, druga z Plecewic, a trzecia z Witkowic. Na trasie sprzątania głownie plastikowe i szklane butelki, foliowe torebki zwisające z przybrzeżnych drzew, ale również zalegające na brzegach stare lodówki i inne ciężkie przedmioty, które pojawiły się przez rok od poprzedniego sprzątania. Cięższymi przedmiotami zajmie się wyspecjalizowany zespół. Zebrane z brzegów i nurtu zostaną załadowane na samochody i odwiezione na teren Motoprzystani kajakowej w Plecewicach. Tam zgromadzone śmieci będą załadowane do kontenera, pozyskanego dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Brochowie.

Organizator akcji, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Razem dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego, zapewnia wolontariuszom kajaki, worki na śmieci, rękawice, transport na miejsce startu sprzątania, a potem z miejsca lądowania na przystań, pamiątkowe koszulki z logo tegorocznej akcji, a szczególnie w trakcie i po pracy dobrą zabawę. Po zakończeniu pracy efekty całodziennych wysiłków zostaną omówione przy ognisku.

Czwarte sprzątanie Bzury z kajaków jest częścią IV edycji projektu ekologiczno-przyrodniczego „Czysta Bzura – warto poznać jej piękno i odkryć tajemnice”. Trwa już konkurs ekologiczny dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, położonych nad Bzurą, a w tej edycji także nad jej dopływami: Rawką, Pisią, Suchą, Utratą, Łasicą, Lutomią. Hasło bieżącej edycji projektu brzmi: „Czysta Bzura? – Nie bez czystych dopływów!”.

IV edycja projektu ekologiczno-przyrodniczego „Czysta Bzura – warto poznać jej piękno i odkryć tajemnice” odbywa się dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu Samorządu Województwa Mazowieckiego, Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym UW, Kampinoskiego Parku Narodowego, Urzędu Gminy Brochów, Urzędu Miasta Sochaczew, Polskiego Związku Wędkarskiego Koło Sochaczew Miasto, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Firmy Mars Polska, Starostwa Powiatu Sochaczewskiego.

czysta_bzura_2008 img_0990 img_0902 

Print Friendly, PDF & Email