Gimnazjaliści w Białowieży (8)Aktywny udział szkół w konkursie „Czysta Bzura” opłaca się nie tylko z powodu atrakcyjnych nagród rzeczowych. Najlepsze Gimnazja IV edycji konkursu nagrodzone zostały wycieczką do Białowieskiego Parku Narodowego.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Razem dla Rozwoju Regionu Sochaczewskiego sporządziło ranking szkół biorących udział w tegorocznej edycji konkursu. Oceniana była ilość prac i zajęte przez te prace miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych uczestników. Ważnym kryterium oceny były działania na rzecz rzek, podjęte przez uczniów danej szkoły. W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyło Gimnazjum nr 2 w Sochaczewie, drugie miejsce zajęło Gimnazjum nr 1 z Sochaczewa. Gimnazjum w Bolimowie, biorące udział w konkursie po raz pierwszy, zajęło miejsce trzecie. Dla uczniów i opiekunów z tych szkół została przyznana specjalna nagroda w postaci wycieczki do Białowieży.
Wyjazd miał miejsce 13 października, plan zwiedzania był bardzo napięty. Na początek zajęcia teoretyczne – zwiedzanie muzeum Białowieskiego Parku Narodowego – najnowocześniejszego muzeum przyrodniczego w Polsce, dysponującego bardzo bogatymi zbiorami. Następnie uczestnicy wyprawy udali się do rezerwatu pokazowego – miejsca, gdzie mieli możliwość z bliska zapoznać się z rdzennymi mieszkańcami Puszczy Białowieskiej. Największe wrażenie na uczniach wywarł chyba ryś (Lynx lynx), dostojnie z wysokości przyglądający się zwiedzającym oraz król puszczy żubr (Bison bonasus). Wielką przyjemność sprawiło obserwowanie bawiących się młodych dzików (Sus scrofa), czy podziwianie koników typu tarpan (Equus gmelini).

Po krótkim odpoczynku i posiłku wycieczka udała się do serca puszczy – Rezerwatu Ścisłego – jest to najdłużej chroniony obszar w Polsce i ostatni naturalny las nizinny w całej Europie. Trzygodzinny spacer po sanktuarium dziewiczej przyrody był dopełnieniem tego pełnego wrażeń dnia.

Kolejna wycieczka czeka na uczniów wylosowanej podczas rozstrzygnięcia konkursu Szkoły Podstawowej w Nowej Suchej. Odwiedzą oni Gospodarstwo Ekologiczne Ewy i Petera Stratenwerth w Grzybowie gm. Słubice oraz siedzibę Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Ziarno, gdzie odbędą się zajęcia edukacyjne.


IV edycja projektu ekologiczno-przyrodniczego „Czysta Bzura – warto poznać jej piękno i odkryć tajemnice” odbywa się dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu partnerów projektu: Samorządu Województwa Mazowieckiego, Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym UW, Kampinoskiego Parku Narodowego, Urzędu Gminy Brochów, Urzędu Miasta Sochaczew, Polskiego Związku Wędkarskiego Koło Sochaczew Miasto, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Firmy Mars Polska, Starostwa Powiatu Sochaczewskiego.

Gimnazjaliści w Białowieży (7) Gimnazjaliści w Białowieży (6) Gimnazjaliści w Białowieży (5) Gimnazjaliści w Białowieży (4) Gimnazjaliści w Białowieży (3) Gimnazjaliści w Białowieży (2) Gimnazjaliści w Białowieży (1) 

Print Friendly, PDF & Email