Wyśmienita pogoda czekała na 160-u uczestników II Rajdu Rowerowego Olenderskim Szlakiem. Po całych tygodniach deszczowych dni nadeszła niedziela – 28 czerwca, która dała szansę na aktywny, a zarazem przyjemny wypoczynek na łonie przyrody dla rekordowej liczby cyklistów.

Miłośnicy turystyki rowerowej, którzy przybyli na rajd przejechali 35-kilometrową trasę, na której poznali przeszłość osadnictwa olenderskiego na terenie gminy Brochów i zobaczyli cztery z sześciu zachowanych cmentarzy ewangelickich. Poza tym była to świetna okazja do zobaczenia mazowieckiej przyrody, szczególnie na terenie Puszczy Kampinoskiej oraz Wisły, która była nieodłącznym elementem życia kolonistów. Jednym z miejsc, które odwiedziliśmy dodatkowo, był pomnik pomordowanych mieszkańców Śladowa w 1939r. Zbliżająca się, siedemdziesiąta rocznica tych wydarzeń skłania do odwiedzania takich miejsc.

Trasa rajdu przebiegała nie tylko drogami utwardzonymi ale również leśnymi i polnymi, miała zatem charakter przełajowy. Dzięki temu uczestnicy mieli okazję zobaczyć i poczuć trud życia osadników olenderskich, którzy mieszkali wzdłuż Wisły przez około 150 lat i mieli ogromny wpływ na dzisiejszy obraz tych terenów.

Po przejechaniu trasy rowerzyści zostali przyjęci w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Śladowie na pikniku, gdzie jeszcze przez kilka godzin trwała uczta oraz rozmowy i wspólna zabawa uczestników rajdu.

Spotkanie zostało zorganizowane przez członków Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Szkoły Podstawowej w Śladowie, członków klubu off-road i pani Renaty Jackowskiej. Specjalne podziękowania należą się Łukaszowi Majewskiemu, który po raz drugi już przygotował projekt pamiątkowej koszulki.

Tradycyjnie już jesteśmy otwarci na wszelkie komentarze dotyczące rajdu. Chętnie przeczytamy opinie i pomysły na przyszłość. Bo już dziś jesteśmy pewni, że chcemy aby rajd odbył się za rok po raz trzeci. Chcielibyśmy również, aby stawał się on imprezą o charakterze coraz bardziej przełajowym.

Zatem dziękujemy za udział i do zobaczenia za rok

Fotografie z rajdu do pobrania – uwaga – duże pliki!

Paczka 1
Paczka 2

Print Friendly, PDF & Email