W dniu dzisiejszym mija rok, od oficjalnej premiery Portalu 'Bohaterowie Bitwy Nad Bzurą’. Możemy bez przesady napisać, że nasz projekt okazał się sukcesem. Od 12 miesięcy pracujemy nad ustalaniem miejsc pochówku i należytym upamiętnieniem losów tysięcy żołnierzy poległych w największej bitwie Września 1939 r. Coraz częstsze słowa podziękowań od rodzin, które po ponad siedemdziesięciu latach mogą nareszcie odwiedzić groby swoich bliskich, napawają nas dumą i motywują do jeszcze cięższej pracy nad rozwojem projektu.

Dzięki wspólnej pracy Redakcji Portalu, wolontariuszy – pasjonatów historii oraz rodzin poległych udało się dotychczas zredagować biogramy 5509 osób, które straciły życie podczas działań wojennych nad Bzurą lub w ich następstwie. Do biogramów dołączone są tysiące pamiątek związanych z poległymi, wśród nich archiwalne i współczesne fotografie czy reprodukcje cennych dokumentów wojskowych lub cywilnych.

Pragniemy podkreślić, że wiele biogramów wymaga jeszcze pogłębionych badań archiwalnych i terenowych. Początkowo projekt miał objąć tylko powiat sochaczewski. W odpowiedzi na liczne prośby użytkowników Portalu stworzyliśmy bazę około 160 nekropolii z obszaru szeroko rozumianego Pola Bitwy nad Bzurą i umożliwiliśmy tworzenie biogramów pochowanych tamże ofiar.

Już dziś wiemy, że nawet w pierwotnych ramach terytorialnych Projektu pozostało do rozwikłania wiele zagadek i wkrótce pojawią się nowe nazwiska. Przed nami kolejne miesiące, a zapewne i lata wytężonej pracy nad publikacją informacji o Bohaterach Bitwy nad Bzurą. Warto jednak podjąć wysiłek dla ustalenia choćby jednego, kolejnego nazwiska. Traktujemy nasze działania w kategoriach pracy naukowej dlatego też weryfikujemy wszystkie możliwe źródła i doniesienia. Choć nie zawsze znajdujemy odpowiedź, to z każdym dniem nasza wirtualna Ściana Pamięci zawiera coraz więcej nazwisk.

Korzystając z okazji pragniemy wyrazić swoje wyrazy wdzięczności dla wszystkich wolontariuszy i partnerów instytucjonalnych, którzy od niemal roku wspierają nasze działania.

Tomasz Karolak i Marcin Prengowski

Print Friendly, PDF & Email