W najbliższą sobotę, 15 grudnia, o godz. 14:30 w sali konferencyjnej hotelu Chopin odbędzie się promocja najnowszego wydawnictwa Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą. Mowa o Księdze pamięci Sochaczewa, będącej wyborem tekstów z wydanego w 1962 roku w Jerozolimie Pinkas Sochaczew.
Pinkas Sochaczew, to wyjątkowe dzieło, autorstwa wielu osób, byłych mieszkańców Sochaczewa, wyznania mojżeszowego, którzy przeżyli Zagładę i po wojnie postanowili opowiedzieć o miejscach i ludziach, których już nie ma…

Wśród celów Stowarzyszenia jest propagowanie prawdy historycznej o regionie. Jesteśmy przekonani, że nie można rzetelnie mówić o przeszłości Sochaczewa, jeśli pominie się historię sochaczewskich Żydów, którzy przez kilkaset lat tworzyli to miasto. W wyniku Zagłady ten wyjątkowy świat został bezpowrotnie zniszczony. Liczymy, że niniejsza publikacja przybliży kulturę i historię miejscowych Żydów, ukazując jak ważnym i bliskim miejscem był dla nich Sochaczew, umożliwi rzetelne spojrzenie na jego przeszłość, a także pozwoli na sentymentalną podróż w czasie po typowym, prowincjonalnym miasteczku z wieloetniczną społecznością…

Spotkanie, na które pragniemy zaprosić wszystkich zainteresowanych, będzie zwieńczeniem kilku miesięcy ciężkiej pracy wieloosobowego grona redakcyjnego. Wśród naszych gości będą dwie osoby, które zawodowo zajmują się przeszłością polskich Żydów i jednocześnie wspierały wydawnictwo swoją wiedzą fachową. Są to: prof. Monika Adamczyk-Garbowska z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz dr Paweł Fijałkowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

Projekt tłumaczenia sochaczewskiego Pinkasa otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Patriotyzm Jutra” wdrażanego przez Muzeum Historii Polski oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego w 2012 r. Realizacja zadania odbywa się przy merytorycznej i organizacyjnej współpracy z naszym partnerem – Stowarzyszeniem na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek”. Natomiast samo spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Spotkania z historią Sochaczewa i Ziemi Sochaczewskiej”, które zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Sochaczewa.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy – wstęp wolny, a po spotkaniu odbędzie się bezpłatna dystrybucja wydawnictwa.

Print Friendly, PDF & Email