Jest nam  niezmiernie miło zakomunikować, że Stowarzyszenie Nad Bzurą objęło swoim patronatem niezwykłą inicjatywę, a mianowicie blog historyczny pt. Kronikarz brochowski. Jest to pasjonujący, prowadzony regularnie cykl, traktujący o ważnych postaciach i faktach związanych z Brochowem.

Autorka, Marta Przygoda-Stelmach, jest historykiem-archiwistą i doktorantką Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW. Jest zafascynowana Mazowszem, ze szczególnym akcentem na rodzinny Brochów. Jak sama pisze na blogu pragnie „udowodnić, że Brochów to nie tylko Fryderyk Chopin i bitwa nad Bzurą 1939 r. Brochów to setki lat frapujących zdarzeń i ludzi, którzy byli ich motorem napędowym.”

Blogerka z ogromną dokładnością weryfikuje wszelkie informacje, w których Brochów jest wzmiankowany. Szczególnym zainteresowaniem darzy okres XVI-XIX w. W ciągu kilkumiesięcznego istnienia bloga opublikowała szereg informacji, które w znaczący sposób weryfikują dotychczasową wiedzę (choćby potwierdzenie istnienia szkoły elementarnej w Brochowie już w roku 1819) oraz prezentują nietuzinkowe, choć często zapomniane, postaci, które albo z Brochowa pochodziły albo były z nim związane. Jesteśmy przekonani, że kolejne wpisy będą informować o nowych odkryciach i cennych ustaleniach a dzięki temu przeszłość Brochowa będzie znana lepiej.

Serdecznie zachęcamy do lektury. Będziemy również regularnie informować o nowych postach na blogu na naszym fanpage na Facebooku.

Print Friendly, PDF & Email