Zapach, forma, kilka kropli fantazji = CUDO!

 

Takimi słowami wyraziła się jedna z uczestniczek warsztatów mydlarskich „Śladem Zabłockiego” jakie w minioną sobotę, dzięki wspólnej inicjatywie Gminnej Biblioteki Publicznej w Rybnie i Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania nad Bzurą, odbyły się w nowej siedzibie biblioteki. Wprawdzie biblioteka jeszcze nie w pełni wyposażona, ale nie przeszkodziło to kilkunastu paniom w przyjściu do niej i skorzystaniu z jej oferty.

Na zaproszenie rybnowskiej biblioteki i sochaczewskiego stowarzyszenia z Piaseczna do Rybna przyjechała pani Beata Podsiadły, która opowiedziała jak doszło do tego, że zajęła się produkcją mydła oraz jak ono powstaje. Poznanie kolejnych etapów produkcji było interesujące i zaskakujące. Prowadząca wymieniła składniki absolutnie konieczne do powstania mydła, wspomniała o dodatkach stanowiących o jego odmienności. Pokazała różne rodzaje mydła. Następnie uczestniczki, pod okiem i dzięki poradom prowadzącej, mogły zrobić swoje mydło.

Wspomniane wyżej słowa uczestniczki najbardziej oddają to, co tego dnia działo się w Rybnie. Uczestniczki dodając i mieszając aromaty i barwniki, nie zapominając o dodatkach, wybrawszy formę tworzyły niezwykłe, prawdopodobnie jedyne w swoim rodzaju mydła. Żadna z pań nie wyszła z biblioteki z identycznym jak koleżanka.

Warsztaty, jak same przyznały, były dla nich szansą do ciekawego, konstruktywnego spędzenia wolnego czasu, bardzo dobrą zabawą pobudzającą kreatywność, wyzwalającą talenty artystyczne, oderwaniem od codzienności. Twórcza atmosfera dała im radość i poczucie relaksu.

Uczestniczki wychodziły z biblioteki mając w nozdrzach mydlany zapach, a w rękach fantazyjnie udekorowane i opakowane własnoręcznie wykonane mydła. Wytworzone mydła mogą teraz stanowić prezent dla kogoś bliskiego lub element dekoracyjny wystroju wnętrza. Prowadząca warsztaty zrobiła zaś prezenty swoim uczennicom – obdarowała je naturalnymi mydłami spod własnej ręki.

Na tym warsztaty się nie skończyły, uczestniczki zabrały prowadzącą na spacer ,by pokazać jej swoją rodzinną miejscowość, sławną dzięki jej dawnemu mieszkańcowi – Cyprianowi Zabłockiemu. Nie mogło się obyć bez pamiątkowych zdjęć na tle Dworu Zabłockiego (obecnie siedziby Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie oddział w Rybnie).

Warsztaty mydlarskie są częścią projektu „Z Biblioteką nie wyjdziesz jak Zabłocki na mydle”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Animatorzy z Gminnej Biblioteki Publicznej i Stowarzyszenia Nad Bzurą już teraz zapraszają  na kolejne odsłony projektu. W najbliższym czasie mecz piłkarski „Drużyna Cheruba kontra Zwiadowcy” (17.09), pierwsza projekcja filmu inspirowanego książką (19.09, cykl „Oglądaj  z głową”), pierwsze „Przetwory poetyckie” (20.09, warsztaty poetyckie) oraz spotkanie autorskie z Joanną Olech (25.09). Polecają śledzić informacje na swoich stronach internetowych oraz facebooku.

 

Justyna Marciniak

Print Friendly, PDF & Email