zycie-pi-plakat19 września o godz. 17.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rybnie w ramach cyklu „Oglądaj z głową” będącego częścią projektu „Z Biblioteką nie wyjdziesz jak Zabłocki na mydle” pokażemy i podyskutujemy o filmie „Życie Pi”.

„Życie Pi” to ekranizacja powieści Yanna Martela pod tym samym tytułem, która sprzedała się w siedmiu milionach egzemplarzy i latami zajmowała wysokie miejsca na listach bestsellerów. Książkę, w 2012 roku, zekranizował Ang Lee, reżyser takich tytułów jak  „Tajemnica Brokeback Mountain”, „Ostrożnie pożądanie”, „Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok”, „Rozważna i romantyczna”. Scenariuszem zajął się David Magee, nominowany do Oscara za „Marzyciela”.

 

„Życie Pi” to niejednoznaczna historia m.in. o poszukiwaniu Boga, walce z przeciwnościami losu i samotności. Pomimo tego, że z pozoru może wydawać się niezwykle baśniowa, wszystko można interpretować w zupełnie inny sposób, co też przyczyniło się do sukcesu książki.

Akcja rozgrywa się na trzech kontynentach, dwóch oceanach i na przestrzeni wielu lat. Mamy do czynienia z obrazem który zachwyca efektami specjalnymi, a jednocześnie skłania do refleksji. Wszystko zaczyna się i kończy w Montrealu, gdzie pewien pisarz trafia na niewiarygodną historię.

Pi dorastał w latach 70. w Pondicherry. Jest synem właściciela zoo. Chłopiec od najmłodszych lat poszukuje swojej duchowej drogi. Wychowany w tradycji hinduistycznej przez matkę, przez ojca zachęcany do racjonalizmu, sam eksperymentuje z chrześcijaństwem i islamem. Jego dzieciństwo upływa pod znakiem beztroski i zabawy w otoczeniu pięknej przyrody i zwierząt.

Po kilku latach problemy finansowe zmuszają rodzinę do opuszczenia Indii i przeprowadzki do Kanady. W podróż przez Pacyfik zabierają też zwierzęta z zoo. W trakcie morskiej przeprawy rozpętuje się burza, sztorm zabiera na dno większość podróżujących.

Ocalałemu Pi w szalupie ratunkowej towarzyszą jeszcze hiena, orangutan, zebra i tygrys bengalski o imieniu Richard Parker.

Film „Życie Pi” otrzymał 11 nominacji do Oscara. Ostatecznie zdobył 4 statuetki w kategoriach: najlepszy reżyser, najlepsza muzyka oryginalna, najlepsze efekty specjalne i najlepsze zdjęcia.

Film trwa 118 minut. 

„Oglądaj z głową” to projekcje filmów inspirowanych książkami. Nie musisz się zapisywać, po prostu przyjdź. 

Wyrzućcie swoje piloty za okno i przyjdźcie do biblioteki. Weźcie okulary, oglądamy z napisami.

Projekt „Z Biblioteką nie wyjdziesz jak Zabłocki na mydle” realizują wspólnie Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania nad Bzurą i Gminna Biblioteka Publiczna w  Rybnie. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Print Friendly, PDF & Email