Podczas sobotnich „Spotkań z historią Sochaczewa i Ziemi Sochaczewskiej” po raz pierwszy opuściliśmy mury miejskie i udaliśmy się do Brochowa oraz Młodzieszyna. Zaproszeni goście zajmują się historią tych miejscowości od lat i podczas wystąpień podzielili się z liczną publicznością swoją ogromną wiedzą.

W pierwszym referacie doktorantka UKSW Marta Przygoda-Stelmach, znana również jako Kronikarz brochowski, przedstawiła życiorysy kilkunastu osób, które zapisały się w historii Brochowa jako postaci nietuzinkowe. Wśród nich można wymienić właścicieli tamtejszego majątku (Brochowskich i Lasockich) oraz wielu zasłużonych proboszczów. Byli tam zarówno politycy jak i żołnierze walczący o wolność kraju w okresie zaborów, ale także ludzie zasłużeni dla swojej małej ojczyzny. Jak podkreślała Marta Przygoda-Stelmach chce odczarować przeszłość swojej ukochanej miejscowości tak by nie kojarzyła się tylko z największym polskim kompozytorem, bo „Brochów to nie tylko Chopin”.

W drugim wystąpieniu młodzieszyński nauczyciel historii i badacz dziejów tej gminy Marek Orzechowski w kilku szkicach opowiedział o rzeczach z przeszłości tej miejscowości mało znanych. Do takich można zaliczyć zapomnianą niemal obecność cukrowni w Młodzieszynie czy do dziś nie do końca rozwikłaną zagadkę miejsca urodzin Krystyny Skarbek, agentki brytyjskiego wywiadu, która była inspiracją dla Iana Fleminga do napisania powieści Casino Royale, opisującej przygody Jamesa Bonda. Marek Orzechowski pragnie by historia Młodzieszyna nie była jednoznacznie kojarzona z bitwą nad Bzurą i, o czym przekonali się obecni na spotkaniu, robi to bardzo skutecznie.

Projekt „Spotkania z historią Sochaczewa i Ziemi Sochaczewskiej” realizowany jest przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą przy wsparciu finansowym ze środków Burmistrza Miasta Sochaczew przyznanych w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe w 2014 roku. Po raz drugi wydarzenie odbyło się w sali konferencyjnej w Kramnicach miejskich.

Marcin Prengowski

 

 

Fot. Justyna Marciniak

Print Friendly, PDF & Email