Czterdziestu wolontariuszy z firmy Mars Polska sprzątnęło ze śmieci dziesięciokilometrowy odcinek Bzury. Była to druga w tym tygodniu akcja zorganizowana w ramach współpracy Stowarzyszenia Nad Bzurą z firmą Mars.

Sprzątanie rozpoczęło się na terenie zaprzyjaźnionej Motoprzystani w Plecewicach w piątkowy poranek 21 sierpnia, skąd wolontariusze ruszyli w dół rzeki do mostu w Witkowicach. W ciągu czterech godzin zebrano cały kontener przeróżnych śmieci poczynając od butelek, puszek, poprzez worki po nawozach sztucznych, opony, a na całych fragmentach samochodów kończąc. Mimo, że rzeka wygląda już znacznie przyjaźniej dla osób ją odwiedzających to wciąż leży w niej mnóstwo rzeczy, które nie powinny tam się znajdować. Niski stan wody pomagał w odkrywaniu „skarbów”, które zalegały na dnie rzeki od dawna. Co ważne coraz rzadziej spotyka się śmieci pozostawione przez wędkarzy czy osoby organizujące ogniska nad brzegiem rzeki. Warto podkreślić, że wciąż są jednak miejsca, gdzie wyrzuca się śmieci i jest to najczęściej sąsiedztwo osad ludzkich.

Akcja Czysta Bzura i jej integralny element czyli sprzątanie Bzury z kajaków to autorski projekt członków Stowarzyszenia Nad Bzurą, które realizuje go od dziesięciu lat po to by rzeka stawała się coraz bardziej atrakcyjna dla mieszkańców powiatu sochaczewskiego. Ostatnia akcja pokazała, że takie działania są wciąż potrzebne ale pokazała też piękno Bzury, która jest rzeką ciekawą i wartą odwiedzenia, szczególnie kajakiem.

Więcej zdjęć ze sprzątania można znaleźć na naszym facebooku.

Print Friendly, PDF & Email