Niemal dwudziestu wolontariuszy z firmy Mars Polska przy współpracy Stowarzyszenia Nad Bzurą oraz wsparciu Szkoły Podstawowej w Śladowie oczyściło pozostałości po cmentarzu ewangelickim w tejże miejscowości.

18 sierpnia do akcji przystąpili pracownicy Mars Polska, którzy w ciągu kilku godzin wycięli trawę i chwasty, zebrali chrust, oczyścili nagrobki z mchu oraz dokonali konserwacji tablicy informacyjnej oraz bezimiennego krzyża, który mimo wielu prób jego „demontażu” nadal stoi na miejscu.

Dodatkowym osiągnięciem, którym wolontariusze mogą się poszczycić jest odwrócenie znacznych rozmiarów tablicy z piaskowca, która została lata temu przewrócona uniemożliwiając odczytanie inskrypcji. Dzięki podjętemu wysiłkowi, szczególnie męskiej części zespołu, udało się w końcu ustalić personalia osoby pochowanej w tym miejscu. Jest to Dorothea Drachenberg zmarła w 1890 roku w wieku 84 lat. Jest to jeden z najstarszych zachowanych nagrobków na cmentarzu w Śladowie.

Przypomnijmy, że cmentarzy poniemieckich (poolenderskich) jest na terenie powiatu sochaczewskiego piętnaście i właśnie śladowski należy do najlepiej zachowanych, z licznymi nagrobkami również z XIX wieku (więcej znajdziemy ich tylko w Iłowie). Są to jedne z ostatnich śladów osadnictwa olenderskiego na naszym terenie. Olendrzy to osadnicy różnego pochodzenia (Niemcy, Holendrzy i Polacy), którzy zamieszkiwali te tereny od końca XVIII wieku z racji swoich umiejętności świetnego radzenia sobie z wodą. W sytuacji, kiedy pobliska Wisła wylewała nawet dwa razy w roku konieczne były specjalne metody gospodarowania tj. budowanie domów na terpach, czyli sztucznych wzniesieniach, kopanie stawów, nasadzenia wierzb itp., które pozwoliły na zagospodarowanie tego terenu. Koloniści pozostali w Polsce do 1945 roku. Po II wojnie światowej zostali wysiedleni – wyjechali głównie do Niemiec. Warto pamiętać, że choć często kolaborowali z okupantem niemieckim, to liczne były również akty pomocy Polakom. Ponadto ich niemal dwustuletnia obecność wpłynęła niezwykle pozytywnie na otaczające nas środowisko. Stowarzyszenie Nad Bzurą kilka lat temu przyczyniło się do przypomnienia dziedzictwa olenderskiego na terenie powiatu m.in. poprzez uratowanie od zapomnienia kilku cmentarzy na terenie gminy Brochów, wydanie publikacji „Olendrzy w powiecie sochaczewskim”, organizacji trzech edycji rajdu rowerowego Olenderskim Szlakiem czy opracowanie Szlaku rowerowego (link).

Sprzątanie zostało zorganizowane we współpracy Stowarzyszenia Nad Bzurą z firmą Mars Polska oraz przy wsparciu Szkoły Podstawowej w Śladowie oraz Urzędu Gminy Brochów.

Więcej zdjęć z akcji można znaleźć na naszym facebooku.

Print Friendly, PDF & Email