Niemal sześćdziesiąt osób z firmy Mars Polska, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Nad Bzurą” w jeszcze letni piątek 16 września sprzątnęło ponad 20 km Bzury z pozostawionych tam śmieci.

Wolontariusze z firmy Mars, działający w ramach specjalnego programu, przybyli rano do Plecewic a następnie podzielili się na dwie grupy. Pierwsza z nich rozpoczęła sprzątanie w okolicach właśnie remontowanego mostu w Sochaczewie i popłynęła kajakami do Plecewic. Natomiast druga z Plecewic ruszyła do mostu w Witkowicach. Podczas kilkugodzinnego spływu udało się zebrać niemal wszystkie nieczystości nienaturalnego pochodzenia. Wolontariusze wyciągnęli m.in. opony i części samochodów, sprzęt wędkarski, styropian oraz mnóstwo plastikowych butelek, puszek po piwie i butelek po wódce. Wszystkie te „skarby” pozostawili ludzie spędzający czas nad wodą, które zapewne „zapomniały” po sobie posprzątać. Co jednak bardzo ważne liczba śmieci systematycznie się zmniejsza. Niemal nie ma już wielkogabarytowych odpadów, które zalegały tam latami – to między innymi efekt dziesięcioletniej działalności Stowarzyszenia „Nad Bzurą”.

Poprzez działania edukacyjne (projekt Czysta Bzura) i systematyczne czyszczenie rzeka wygląda coraz lepiej, oczarowuje swoim pięknem i przyciąga ludzi, nie tylko z Sochaczewa. Stowarzyszenie jest przekonane, że, w dużej mierze,  te działania przyczyniły się do znaczącego wzrostu liczby osób spędzających czas w okolicach Bzury. Stąd też inspirowana przez „Nad Bzurą” nominacja Bzury w konkursie Rzeka Roku. Jeszcze do 29 września można wejść na stronę www.rzekaroku.pl i oddać głos właśnie na Bzurę.

Akcję sprzątania wsparły Urząd Gminy Brochów i Urząd Miasta Sochaczew zapewniając odbiór nieczystości.

cam00426 cam00411

cam00400 cam00399

Print Friendly, PDF & Email