1 marca br., już po raz siódmy, obchodzimy w całym kraju Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – święto państwowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzeniu z 4 lutego 2011 r. „w hołdzie »Żołnierzom Wyklętym« – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.


Z tym szczególnym dniem związana jest również 66. rocznica egzekucji w ubeckiej katowni na warszawskim Mokotowie siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym prezesa organizacji, ppłk. Łukasza Cieplińskiego pseud. „Pług”, a jednocześnie jednego z bohaterów bitwy nad Bzurą, który we wrześniu 1939 r. przy przeprawie przez Bzurę w tej miejscowości, służąc jako podporucznik i dowódca kompanii przeciwpancernej II batalionu 62 pułku piechoty, z obsługiwanego osobiście działka przeciwpancernego zniszczył 8 niemieckich czołgów. Ten bohaterski czyn młodego oficera znalazł uznanie w oczach generała Tadeusza Kutrzeby, dowódcy armii „Poznań”, który jeszcze na polu bitwy awansował go na stopień porucznika oraz odznaczył Orderem Wojennym „Virtuti Militari”.

W 2009 r. działania mające na celu lokalne rozpropagowanie zasług i życiorysu Łukasza Cieplińskiego oraz trwałe upamiętnienie związanego z nim epizodu bitwy nad Bzurą zainicjowało Stowarzyszenie „Nasz Zamek”, czego rezultatem było odsłonięcie 12 września 2009 r. w miejscu historycznej przeprawy przez Bzurę w Witkowicach obelisku z tablicą pamiątkową ku czci oficera, który ufundowało Społeczeństwo Gminy Młodzieszyn.

Chcąc oddać hołd żołnierzom tzw. drugiej konspiracji, dla których wojna nie zakończyła się w 1945 r., a ich heroizm i bohaterstwo przez wiele lat zakłamywano, w tym roku we współpracy ze Stowarzyszeniem „Nasz Zamek”, a w oparciu o unikalny portal internetowy „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, prowadzony przez Stowarzyszenie „Nad Bzurą” od 2010 r., pragniemy jeszcze raz przypomnieć postać Łukasza Cieplińskiego, a ponadto udostępniliśmy multimedialne i interaktywne biogramy kolejnych Żołnierzy Wyklętych, którzy swą walkę o wolność i niepodległość Ojczyzny rozpoczynali we wrześniu 1939 r. nad Bzurą. Mamy nadzieję, że godne uwagi życiorysy Bohaterów trafią do szerokiego grona odbiorców, w tym przede wszystkim do młodego pokolenia.

Serdecznie zapraszamy do lektury poniższych biogramów (już wkrótce kolejne):

Cześć ich pamięci!

Print Friendly, PDF & Email