rajd1_x7519Nadszedł najwyższy czas, aby ogłosić termin drugiej edycji Rajdu Rowerowego Olenderskim Szlakiem. Odbędzie się on w niedzielę, 28 czerwca. Spotkanie organizuje, tak jak rok temu, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz instytucji lokalnych.
 Tradycyjnie już start rajdu nastąpi pod zabytkowym kościołem w Brochowie, natomiast meta zlokalizowana jest w szkole w Śladowie, u podnóży największego z cmentarzy. Spotkanie zakończy się oczywiście wspólnym piknikiem. Już dziś możemy powiedzieć, że trasa uległa znacznej modyfikacji. Poza nekropoliami chcemy pokazać to, co dla osadnictwa olenderskiego jest elementem nieodłącznym, czyli rzekę. Zobaczmy również charakterystyczne dla Olendrów zagrody. Mimo, że celem zasadniczym jest pokazanie kultury olenderskiej, to napewno na trasie nie zabraknie również mazowieckiej przyrody, wiejskich krajobrazów i innych atrakcji turystycznych gminy Brochów.

Zgłoszenia udziału w imprezie można dokonywać pod numerem telefonu 609-024-953 lub wysyłając e-maila na adres: nadbzura@gmail.com. W e-mailu należy załączyć wypełniony formularz zgłoszeniowy załączony poniżej.

Z powodów organizacyjnych zgłoszenia przyjmujemy do 15 czerwca. Niepełnoletni uczestnicy rajdu mogą wziąć udział, jeśli będą pod opieką osoby dorosłej. Rajd odbędzie się bez względu na pogodę. Z uwagi na to, że miejscami trasa będzie wiodła leśnymi i polnymi drogami, preferowanym rowerem jest „góral”. Regulamin rajdu również znajduje się poniżej.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w rajdzie wzięło udział dziewięćdziesięciu miłośników turystyki rowerowej w wieku od czterech do siedemdziesięciu lat. Odwiedziliśmy cztery cmentarze uratowane od zapomnienia przez Stowarzyszenie. Po drodze podziwialiśmy piękno Puszczy Kampinoskiej i krajobrazy mazowieckiej wsi. Unikalnymi momentami było zwiedzanie XVIII-wiecznego dworku szlacheckiego w Górkach oraz bazyliki w Brochowie.

Pomysł rajdu jest jednym z wielu działań, mających na celu uratowanie ostatnich śladów osadnictwa olenderskiego w powiecie sochaczewskim. Organizując rajd chcemy również wzbogacić kalendarz imprez turystycznych naszego regionu, jednocześnie przypominając wielokulturową przeszłość ziemi sochaczewskiej.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy i do zobaczenia na trasie.

rajd2

Print Friendly, PDF & Email