Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że w niedzielę 27 czerwca odbędzie III Rajd Olenderskim Szlakiem organizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz partnerów lokalnych.


Start rajdu nastąpi spod kościoła w Brochowie, natomiast meta zlokalizowana będzie w szkole w Śladowie. Spotkanie zakończy się tradycyjnie już wspólnym piknikiem. W tym roku trasa przekroczy granice gminy Brochów przebiegając przez młodzieszyńskie i iłowskie wsie związane z osadnictwem olederskim. Krajobraz tego terenu oraz pozostałości osadnictwa pozwolą uczestnikom rajdu poczuć klimat tamtych czasów.

Zgłoszenia udziału w imprezie można dokonywać pod numerem telefonu 609-024-953 lub wysyłając e-maila na adres: nadbzura@gmail.com. W e-mailu należy załączyć wypełniony formularz zgłoszeniowy załączony poniżej. Liczba uczestników została ograniczona do dwustu osób, zatem decyduje pierwszeństwo zgłoszeń.

Dodatkową atrakcją będzie rozlosowanie wśród uczestników rajdu 10 egzemplarzy naszej publikacji pt. „Olendrzy w powiecie sochaczewskim”. Każdy, kto chce wziąć udział w losowaniu książki musi zostać imiennie zgłoszony w odpowiedniej rubryce formularza zgłoszeniowego. Losowanie odbędzie się podczas pikniku w Śladowie.

Z powodów organizacyjnych zgłoszenia przyjmujemy do 15 czerwca. Niepełnoletni uczestnicy rajdu mogą wziąć udział, jeśli będą pod opieką osoby dorosłej. Rajd odbędzie się bez względu na pogodę. Z uwagi na to, że miejscami trasa będzie wiodła leśnymi i polnymi drogami, preferowanym rowerem jest „góral”. Regulamin rajdu również znajduje się poniżej.

Pragniemy przypomnieć, że w ubiegłym roku w rajdzie wzięło udział stu sześćdziesięciu miłośników turystyki rowerowej w różnym wieku. Odwiedzaliśmy cmentarze uratowane od zapomnienia przez Stowarzyszenie oraz przejeżdżaliśmy przez wsie związane z osadnictwem olenderskim. Po drodze podziwialiśmy piękno Puszczy Kampinoskiej i krajobrazy mazowieckiej wsi.

Stowarzyszenie od początku swej działalności stara się zachować wiedzę i ostatnie ślady wielokulturowej przeszłości regionu sochaczewskiego. Poza organizacją rajdu udało się nam uratować od zapomnienia siedem cmentarzy w gminie Brochów, przeprowadzić inwentaryzację nekropolii olenderskich wzdłuż Wisły od Gąbina aż do Kazunia. Ponadto zorganizowaliśmy konferencję naukową „Ślady obcych kultur” oraz wydaliśmy opracowanie książkowe pt. „Olendrzy w powiecie sochaczewskim”.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy i do zobaczenia na trasie.

formularz_zgloszeniowy_2010_x2647

regulamin2010_1

Print Friendly, PDF & Email